11/04/2024 09:21

Додержання прав військовослужбовців-учасників бойових дій

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що держава має забезпечувати додержання прав учасників бойових дій та членів їх родин!

«Проте, змушений констатувати, що відсутність дієвого контролю з боку відповідних посадових осіб військових частин, командування різних рівнів призводять до порушення прав певних категорій оборонців України», — зауважив Омбудсман України.

Так, військовослужбовець Ш. у серпні 2022 року під час виконання бойового завдання в районі бойових дій внаслідок ворожого обстрілу через вибухову травму отримав важке поранення. На етапі медичної евакуації внаслідок падіння з нош військовий додатково зазнав черепно-мозкової травми, через яку стан військовослужбовця різко погіршився. На сьогодні Ш. продовжує знаходитися на лікуванні, не будучи виключений зі списків особового складу військової частини. Враховуючи тяжкість отриманих поранень і травм, поряд із військовослужбовцем постійно знаходиться його батько, який здійснює догляд за сином.

У листопаді 2023 року з метою отримання висновку про придатність/непридатність до військової служби пакет документів військовослужбовця був поданий до Регіональної військово – лікарської комісії Західного регіону (далі – РВЛК). Разом із тим, впродовж понад 4 місяців Захисник України не міг отримати відповідний висновок РВЛК.

Факт тривалого розгляду документів встановили працівники Секретаріату Уповноваженого під час моніторингового візиту стосовно додержання прав учасників бойових дій у Львівській області. Із залученням регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області забезпечено отримання військовослужбовцем Ш. рішення про непридатність до військової служби, що в подальшому дозволить йому реалізувати свої права на отримання відповідних компенсаційних виплат, пільг і соціальних гарантій.

Вказана вище ситуація є наочним прикладом ефективної діяльності Офісу Омбудсмана, у тому числі на регіональному рівні.

«Маю зазначити, що регіональними представництвами Уповноваженого в областях приділяється посилена увага захисту прав учасників бойових дій та членів їх родин», — підкреслив Омбудсман України.

Нагадуємо, що у разі порушення прав ветеранів війни можливо звернутися до Уповноваженого за адресою:

вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua;

зателефонувати на гарячу лінію: 0800501720.