13/10/2023 18:55

Додержання прав нацменшин в Україні, євроінтеграційні реформи у сфері етнополітики: Представник Уповноваженого провів у Гаазі зустріч з представниками ОБСЄ

Україна докладає всіх зусиль для захисту прав національних меншин (спільнот) навіть в умовах повномасштабної війни!

Представник Уповноваженого з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Михайло Спасов перебуває з робочим візитом в Гаазі на запрошення директора Офісу Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин Марека Щигеля.

У центрі уваги обговорення з міжнародними партнерами - ключові питання діяльності Офісу Омбудсмана за напрямом додержання прав національних меншин (спільнот) в Україні.

Під час зустрічі Михайло Спасов розповів про структуру Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів, а також про ключові аспекти діяльності Офісу Омбудсмана в забезпеченні прав і свобод національних меншин (спільнот).

«Питання додержання прав національних спільнот завжди перебуває у фокусі уваги Омбудсмана України»,- наголосив Михайло Спасов.

Окрему увагу Представник Уповноваженого приділив досягненням євроінтеграційних реформ України у сфері етнополітики та наголосив на захищеності прав всіх національних меншин (спільнот) в Україні.

Так, 21 вересня 2023 року Верховна Рада України ухвалила євроінтеграційний законопроєкт №9610 про внесення змін до Закону України «Про національні меншини (спільноти) України». Його положення враховують більшу частину зауважень Венеційської комісії. До розробки цього Закону в складі робочої долучився Секретаріат Уповноваженого.

Пізніше, 26 вересня, було ухвалено розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» на період до 2034 року». Разом з Михайлом Спасовим працівники Департаменту брали участь у консультативних зустрічах, які проводила Державна служба України з питань етнополітики та свободи совісті щодо розробки Програми та її концепції. Зауваження Секретаріату Уповноваженого враховані в повному обсязі.

Михайло Спасов розповів про проєкти, які реалізуються Департаментом спільно з міжнародними партнерами, серед яких: пілотний проєкт «Документування осіб з числа ромської національної меншини (спільноти) та напрацювання юридичних механізмів спрощення цієї процедури» в межах проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин і ромів в Україні».

Цей проєкт сприяє кращій реалізації прав ромів, які є найбільш незахищеними та вразливими серед інших національних меншин (спільнот), представлених в Україні.

Також Михайло Спасов презентував результати дослідження Офісу Омбудсмана щодо становища національних меншин (спільнот) та корінних народів на тимчасово окупованих територіях України, проведеного за підтримки Ради Європи.

«Це дослідження – унікальний документ, який акумулює унікальну інформацію, отриману зі ЗМІ, соціальних мереж, показань свідків тих подій, що відбувались і продовжують відбуватись в окупації. Фактично, це ще один доказ геноциду Російської Федерації проти українського народу, представників різних національностей»,- сказав Михайло Спасов.

На завершення зустрічі Представник Уповноваженого підсумував, що під час повномасштабної фази російсько-української війни питання реалізації та захисту прав національних меншин (спільнот) набуло ще більшої актуальності.

«Інституція Уповноваженого в Україні має мандат органу рівності, який є одним з найбільш всеохоплюючих, порівняно навіть з нашими європейськими партнерами. Тому ми повинні й надалі продовжувати забезпечувати впровадження реформ у сфері протидії дискримінації, з метою забезпечення усім членам суспільства рівних можливостей. А також необхідно підвищувати рівень толерантності в українському суспільстві, зокрема, активізацією просвітницької роботи з професійними та цільовими групами», - наголосив Михайло Спасов.