24/04/2025 16:29

Забезпечення виплати пенсій та страхових виплат особам, які постраждали від збройної агресії РФ проти України

Збройна агресія Російської Федерації проти України позбавила багатьох громадян можливості реалізовувати своє право на соціальний захист. Ті, хто залишився на тимчасово окупованих територіях, перемістився на підконтрольні Україні території чи виїхав за кордон, стикнулися з труднощами в отриманні пенсій та страхових виплат. У зв’язку з цим виникла необхідність створення чітких правових механізмів, які забезпечать доступ цих громадян до соціальних гарантій, незалежно від їхнього місця перебування.

Законодавчі ініціативи для отримання пенсії та страхових виплат 

Кабінет Міністрів України 11 лютого 2025 року прийняв постанову № 299 «Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Цим документом затверджено єдиний порядок виплат особам, які:

- тимчасово проживають за межами України;

- проживають на тимчасово окупованих територіях;

- виїхали з окупованих територій та проживають на підконтрольній Україні території.

Роль Офісу Омбудсмана

Офіс Омбудсмана України здійснює ключову роль у забезпечення дотримання конституційних прав і свобод, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України. У своїх щорічних і спеціальних доповідях Уповноважений порушував питання обмеження доступу до реалізації права на пенсійне забезпечення та соціальні виплати громадян, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, перемістилися на підконтрольну Уряду України територію або виїхали за межі держави.

З метою забезпечення реалізації прав зазначених категорій осіб, Уповноваженим були надані відповідні рекомендації Міністерству соціальної політики України. Зокрема, йдеться про необхідність: врегулювання процедури проходження фізичної ідентифікації одержувачів пенсійних та соціальних виплат; забезпечення можливості отримання пенсій та інших соціальних виплат через будь-який уповноважений банківський заклад; визначення порядку підтвердження факту неотримання пенсій та соціальних виплат від відповідних органів РФ; встановлення механізму поновлення виплати пенсій та соціальних виплат.

Основні положення Постанови № 299

Порядком, затвердженим Постановою № 299 передбачено:

- одержувачі пенсій та страхових виплат повинні щороку до 31 грудня проходити фізичну ідентифікацію;

- виплати здійснюються через уповноважені банки або за бажанням – через АТ «Укрпошта»;

- виплати проводяться територіальним органом ПФУ, де особа перебувала на обліку, або за заявою;

- поновлення виплат можливе після фізичної ідентифікації та подання заяви – особисто, через вебпортал послуг ПФУ або з використанням кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис»;

- якщо пенсії та страхові виплати не отримуються від пенсійних органів РФ, це підтверджується у відповідній заяві;

- громадяни, які проживають за кордоном або отримали тимчасовий захист або статус біженця можуть надсилати заяву поштою.

Висновки та подальші перспективи   

Прийняття Постанови № 299 стало важливим кроком у відновленні соціальних прав українців, постраждалих від війни. Цей нормативний акт забезпечує справедливий доступ до пенсій і страхових виплат незалежно від місця перебування громадян. Уповноважений й надалі працюватиме над посиленням соціального захисту постраждалих та ініціюватиме необхідні зміни для вдосконалення чинного законодавства.