29/04/2025 09:38

Відвідування КУ «Запорізький дитячий будинок-інтернат»

У межах реалізації національного превентивного механізму головний спеціаліст відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Запорізькій області та громадським монітором здійснили моніторингове відвідування комунальної установи «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради (далі – інтернат).

Зазначимо, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2023 № 546 «Про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, та їх повернення» вихованці інтернату тимчасово переміщені до безпечніших регіонів країни.

Наразі інтернат опікується людьми, евакуйованими з психоневрологічних інтернатів Запорізької області. Загалом у закладі перебуває 132 підопічних, з яких 66 є недієздатними.

Під час візиту перевірялися умови перебування підопічних, дотримання їхніх прав, а також рівень надання медичних та соціальних послуг.

Особлива увага була зосереджена на таких ключових питаннях: умови проживання та задоволення базових потреб підопічних, медичне забезпечення, організація харчування, забезпечення безпеки, а також доступність приміщень для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.

Розташування інтернату забезпечує комфортні умови для перебування підопічних. Територія закладу доглянута та відповідає вимогам для створення сприятливого середовища.

Умови проживання в інтернаті задовільні. В житлових приміщеннях працівниками утримується чистота, відсутні сторонні запахи. Для підопічних доступні фізіотерапевтичний кабінет, стоматологічний кабінет, лазня, кабінет праці та кімната відпочинку.

Підопічні інтернату забезпечуються одягом, взуттям, постільною білизною. Для мешканців організоване чотириразове харчування.

Під час конфіденційного спілкування скарги від підопічних на умови проживання чи неналежне поводження до групи НПМ не надходили.

Водночас під час відвідування група НПМ виявила недоліки, що призводять до порушення прав підопічних, зокрема:

  • порушення права на достатній життєвий рівень (перенаселення у житлових кімнатах, що є порушенням норм житлової площі на одну особу; не кожний підопічний забезпечений необхідним твердим інвентарем);
  • на охорону здоров’я та медичне забезпечення (інтернат має ліцензію на медичну практику, у тому числі, за спеціалізацією «дитяча психіатрія», при цьому психіатрична допомога надається дорослим; для деяких підопічних ведеться медична документація у формі № 003/о «Медична картка стаціонарного хворого», що не відповідає вимогам чинного законодавства, згідно з яким слід використовувати форму № 025/о, затверджену наказом МОЗ України від 14.12.2012 № 110);
  • порушення правил зберігання харчових продуктів  (у холодильному обладнанні харчоблоку зберігаються продукти без відповідного маркування; вершкове масло та сир зберігаються поза холодильником – на столі, поряд із відкритим сирим м’ясом, що є порушенням температурного режиму та правил санітарного розміщення продуктів; сухофрукти зберігаються у відкритому відрі, розміщеному на нижній поличці столу біля забрудненого посуду з невстановленим вмістом; на складі виявлено овочі та фрукти, що мають ознаки гниття (морква, капуста, буряк, яблука); у холодильній камері, де зберігаються харчові продукти, спостерігається протікання кондиціонера, що створює ризик забруднення продуктів та є порушенням санітарно-гігієнічних норм);
  • порушення права на приватність (у санітарних приміщеннях не забезпечено належного рівня приватності);
  • на доступність для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення (у приміщеннях відсутні горизонтальні поручні, не встановлено кнопки виклику персоналу, санітарні кімнати не обладнані з урахуванням потреб осіб з інвалідністю, наявне укриття не пристосоване для потреб маломобільних осіб).

За результатами моніторингового відвідування готується звіт з рекомендаціями, який буде надісланий до відповідних органів влади для вжиття заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень та недоліків.

Нагадуємо, що в разі порушення Ваших прав Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0 800 501 720, 044 299 74 08.