30/04/2024 14:04

Відвідування державної установи «Менська виправна колонія (№ 91)» на Чернігівщині

Працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму в рамках моніторингу дотримання прав людини здійснили відвідування державної установи «Менська виправна колонія (№ 91)» (далі – установа) у Чернігівській області.

Зазначена установа є виправним закладом середнього рівня безпеки для тримання чоловіків (які раніше працювали в суді, органах юстиції та правоохоронних органах), які вперше засуджені до позбавлення волі та які раніше відбували покарання у вигляді позбавлення волі.

Також в установі, відповідно до вимог статті 11 Кримінально-виконавчого кодексу України, в межах колонії створено 5 секторів з різними рівнями безпеки для тримання колишніх правоохоронців.

У день відвідування в установі утримувалося 329 засуджених.

За три місяці 2024 року в установі задокументовано 74 випадки порушень засудженими установленого порядку відбування покарання, за які до засуджених застосовано 53 дисциплінарних стягнення.

У поточному році працівниками установи попереджено 3 випадки доставки до установи наркотичних речовин.

На час відвідування на профілактичному обліку в установі перебувало 8 осіб, схильних до вчинення злісних порушень, 3 – схильних до нападу на працівників установи та 1 – схильний до втечі.

У ході відвідування представникам групи НПМ забезпечено реалізацію права на безперешкодне потрапляння до місця несвободи, а також усіх місць, будівель та споруд, розташованих на території виправної колонії.

Слід зазначити, що адміністрацією установи вживаються заходи щодо створення умов для належної соціальної адаптації після звільнення. Так, у першому кварталі 2024 року адміністрацією установи надано сприяння в оформленні 15 паспортів засудженим у виді ID-карток.

Створюються умови для належної організації харчування, господарського забезпечення та відеоспостереження.

У той же час, за результатами відвідування виявили ряд порушень прав засуджених, серед яких:

  • порушення встановленої норми площі приміщень з розрахунку на одного засудженого, яка в окремих випадках менша 4 квадратних метрів;
  • порушення права на підтримання контактів із зовнішнім світом;
  • порушення права на інформацію;
  • порушення права на гідні умови тримання;
  • порушення права на працю засуджених та захист від експлуатації;
  • порушення права засуджених на життя;
  • низка інших порушень прав людини.

Також в ході відвідування установи встановили випадки дискримінації засуджених з боку адміністрації колонії, за яких для певних засуджених створюються належні умови для перебування в установі, а інші продовжують перебувати у непристосованих для проживання приміщеннях.

Так, засуджені сектору максимального рівня безпеки, які відбувають покарання у звичайних жилих приміщеннях, тримаються у непристосованих для проживання умовах, у житловому приміщенні підвищена вологість у результаті чого стіни вкриті грибком та пліснявою, припливно-витяжна вентиляція відсутня, конструкція вікон не дозволяє їх відкривати для здійснення провітрювання, природнє освітлення не дозволяє читати літературу у світлий час доби, приміщення вбиральні розташоване поруч з спальними місцями, кімната для проведення культурно-просвітницьких заходів та приміщення для зберігання особистих речей відсутні, кімната для вживання їжі перебуває в антисанітарному стані, у ній наявні таргани.

У той же час, в установі троє засуджених відділення СПС № 7 проживають у належних умовах, ці особи тримаються ізольовано від загалу засуджених.

Для покращення комунально-побутових умов у 2024 році у цих приміщеннях проведено ремонтні роботи на суму майже 20 тис. грн., зазначені засуджені практично не покидають приміщення відділення СПС № 7, в тому числі для вживання їжі у їдальні установи, обшуки у цих приміщеннях майже не проводяться.

Зазначені умови були створені керівництвом після прибуття в установу для відбування покарання екс-очільника Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.

З метою усунення та попередження у подальшому вказаних порушень прав людини Уповноваженим буде вжито усіх заходів, передбачених законодавством.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.