01/05/2025 15:47

Відвідування Чернівецького геріатричного пансіонату

У межах Національного превентивного механізму відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких що принижують гідність, видів поводження та покарання, на підставі статей 13, 191, 22 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» моніторинговою групою у складі представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Ірини Ісопенко, головного спеціаліста Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Аліни Пітей-Маляр та представниці громадської організації Аріни Лупу здійснено відвідування Чернівецького геріатричного пансіонату
(далі – пансіонат, заклад).

Пансіонат є приватним стаціонарним закладом соціального захисту, що створений для цілодобового проживання (перебування) та догляду за громадянами похилого віку та особами, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового, медичного обслуговування та соціальних послуг.

Заклад розрахований на перебування 155 осіб. На день відвідування у пансіонаті перебувало 155 підопічних, що свідчить про повну наповненість пансіонату. Наразі у пансіонаті проживають 70 осіб з інвалідністю та одна недієздатна особа. Також у закладі знайшли прихисток 59 внутрішньо переміщених осіб.

Моніторингова група звернула увагу на адаптацію будівлі закладу для осіб з інвалідністю, дотримання протипожежної безпеки, забезпечення гідних умов перебування, санітарно-гігієнічних умов, умов приватності та безбар’єрності на території закладу, забезпечення прав осіб на медичну допомогу, на зв’язок із зовнішнім світом. Окрім цього, учасники моніторингової групи мали змогу поспілкуватись з персоналом та підопічними щодо умов перебування та догляду у пансіонаті.

Пансіонат розташований у триповерховій будівлі, кімнати в якій розраховані на розміщення від однієї до чотирьох осіб. Окрім цього, облаштовано: простір для прийому їжі, кухню, санвузли та душові кімнати, пральну кімнату, бібліотеку, а також місця для дозвілля.

Зокрема, заклад має огороджену територію, велике подвір’я з альтанками, лавами та простору для прогулянок. Проводяться концерти та розважальні заходи для підопічних пансіонату. Зокрема, окрему увагу заслуговує питання організації адміністрацією пансіонату співпраці з благодійними фондами та громадськими організаціями. Такий підхід дозволяє оперативно реагувати на потреби підопічних, забезпечуючи їм належну підтримку.

У закладі підопічних приватного пансіонату забезпечено власними шафами та тумбами для зберігання особистих речей, регулярним та за потреби дієтичним харчуванням, засобами особистої гігієни та змінним одягом, предметами зв’язку із зовнішнім світом – телебачення та мережа Інтернет, умовами відпочинку всередині та ззовні будівлі пансіонату. Всіх підопічних з маломобільних категорій населення забезпечено кріслами колісними, милицями та іншими засобами відповідно до потреб осіб з інвалідністю.

Водночас, групою НПМ виявлено низку серйозних недоліків, які впливають на дотримання прав людини та потребують негайного реагування з боку адміністрації пансіонату та органів влади:

  • порушення права на захист від катувань або жорстокого, нелюдського або такого, що принижує людську гідність, поводження чи покарання (під час анонімного спілкування із мешканцями пансіонату, було з’ясовано, що молодший медичний персонал здійснює психологічний тиск на підопічних, що викликає у них відчуття безнадійності, відчаю, страху);
  • порушення права на життя (в установі відсутнє укриття у разі повітряної тривоги або надзвичайної ситуації);
  • порушення права на достатній життєвий рівень (неналежний гігієнічний стан речей особистого вжитку підопічних, зокрема одягу, рушників та постільної білизни. Однією з причин такого стану є незаповненість штатних посад санітарок-ванниць (вакантними залишаються 5 шт. од.), що призводить до порушення регулярності проведення банних процедур – підопічні мають можливість проходити гігієнічні обмивання рідше, ніж один раз на 10 днів, що не відповідає встановленим санітарно-гігієнічним нормам);
  • незаповненість вакансій, зокрема молодшого медичного персоналу (наявні 25 вакансій, зокрема лікарів, медсестр, іншого персоналу, що впливає на якісне надання послуг, зокрема 1 постова медсестра та 1 санітарка-ванниця обслуговують 155 підопічних, що є серйозним ризиком неналежного догляду та критичним навантаженням на персонал);
  • порушення права на охорону здоров’я та медичну допомогу (видані лікарські препарати та проведені медичні маніпуляції не вносяться у відповідний Журнал);
  • порушення права осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення на доступність (не промарковані контрастною стрічкою перша і остання сходинки сходового маршу; у кімнатах не працюють кнопки виклику персоналу, що може загрожувати життю та безпеці підопічних, особливо маломобільних осіб; окремі підопічні не забезпечені функціональними ліжками, через що користуються простирадлами, які слугують додатковими інструментом, щоб піднятися з ліжка; душові не облаштовані відповідними засобами для потреб людей з інвалідністю або маломобільних осіб).

За результатом моніторингового візиту буде складено відповідний звіт з наданням рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • за номерами телефонів: 0 800 501 720; 044 299 74 08.