25/03/2024 16:59

Злочини РФ проти українських військовополонених: Представник Уповноваженого Олександр Кононенко взяв участь у презентації доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні

Представник Уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони Олександр Кононенко відвідав захід, на якому Управління Верховного Комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини та Моніторингова місія презентувала доповідь щодо Ситуації з правами людини під час російської окупації території України та її наслідків.

Під час свого виступу Олександр Кононенко розповів, як РФ свідомо порушує права військовополонених, визначені Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими. Так, військовополонені, які утримуються на ТОТ та РФ піддаються свавільним стратам, тортурам, зокрема, їх катують голодом, позбавляють сну та медичної допомоги. Воїни повертаються з полону із значною втратою ваги, виникненням або загостренням хронічних хвороб, зі слідами катувань і знущань.

«При цьому РФ обмежує доступ спостерігачів міжнародних правозахисних інституцій та представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста до місць утримання полонених, чим відверто порушує норми МГП», — констатував Олександр Кононенко.

Окрім цього, за його словами, Росія влаштовує так звані «суди» над українськими військовополоненими та страти полонених українських військових. Складним залишається питання й репатріації тяжкопоранених та тяжкохворих військовополонених.

«Натомість Україна доводить прихильність принципам міжнародного гуманітарного права та дотримується зобов’язань, у тому числі щодо поводження з полоненими військовослужбовцями РФ», — акцентував Представник Уповноваженого.

Тож, як зазначив Олександр Кононенко, для ефективного запобігання виникненню та поширенню збройних конфліктів у майбутньому потрібне:

- визнання статусу держави-агресора та застосування механізмів стримування та притягнення до відповідальності;

- запровадження дієвої заборони засуджувати комбатантів за участь у воєнних діях та впровадження санкцій за порушення;

- встановлення відповідальності сторін збройного конфлікту за порушення Женевських конвенцій, які не є воєнними злочинами, наприклад, перешкоджання гуманітарному доступу та доступу до місць утримання військовополонених, позбавлення повноцінного харчування, сну та медичного забезпечення, що призводять до погіршення здоров’я і загибелі людей тощо.

- повноцінна реалізація спеціального мандата МКЧХ та інших гуманітарних установ та обов’язкового функціонування інституту країни-покровительки.