08/03/2023 11:13

За реагування Офісу Уповноваженого поновлено право особи на призначення дострокової пенсії за віком

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у січні 2023 року звернулася жителька міста Луцьк щодо порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – Головне управління) її права на належне пенсійне забезпечення у зв’язку із відмовою у достроковому призначенні їй пенсії як матері особи з інвалідністю з дитинства відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за її заявою, поданою на початку червня 2022 року.

Нормативно-правове регулювання питання поновлення виплати пенсії 

1. Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон). 

Пункт 3 частини першої статті 115 Закону. Право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу.

2. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами).

Пункт 2.18. Визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров’я, посвідченням одержувача допомоги.  У разі якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку або особою з інвалідністю з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК) про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою вісімнадцятирічного віку (висновок про час настання інвалідності).

Пункт 4.3. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Обставини справи

Під час розгляду звернення встановлено, що Головним управлінням було відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком, оскільки у висновку ЛКК комунального закладу охорони здоров’я відсутня інформація про те, що дитина мала медичні показання для визначення її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку.

З наданої заявницею до звернення копії висновку ЛКК, виданого у травні 2022 року, встановлено, що в графі «заключення» зазначено інформацію про те, що захворювання дитини мало місце до досягнення нею шестирічного віку, однак ця інформація не була врахована Головним управлінням при прийнятті рішення щодо призначення пенсії заявниці.

Результати вжитих заходів реагування Уповноваженого

Секретаріатом Уповноваженого надіслано до Пенсійного фонду України рекомендації щодо перегляду рішення у справі заявниці з огляду на наявність правових підстав для призначення дострокової пенсії за віком, які враховані. Як наслідок, Головним управлінням призначено заявниці дострокову пенсію за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства з часу подання нею заяви на призначення такої пенсії (з червня 2022 року) та здійснено нарахування коштів за минулий період для виплати їх у березні поточного року.