04/03/2024 11:56

Відвідування Пирятинського психоневрологічного будинку-інтернату у Полтавській області

Представником Уповноваженого Верховної Ради України у Полтавській області Владиславом Носенком, працівником Офісу Омбудсмана Ларисою Кармазін-Денисенко, представником громадської організації Вірою Яковенко  здійснене планове відвідування Пирятинського психоневрологічного будинку-інтернату (далі – Пирятинський ПНІ, заклад).

Пирятинський психоневрологічний будинок-інтернат є неприбутковим, стаціонарним інтернатним закладом для соціального захисту, що утворений для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті.

Пирятинський ПНІ розрахований на перебування 90 осіб чоловічої статі. На день відвідування в закладі  перебували 82 особи, серед яких 47 підопічних – особи, визнані у встановленому законодавством порядку недієздатними (заклад є опікуном над 23 особами).

Територія закладу огороджена, облаштована лавками, бесідками для відпочинку, гойдалками. Вхід і вихід з території здійснюється через перепускний пункт. На території закладу є окрема капличка, обладнаний спортивний майданчик.

Для організації змістовного дозвілля підопічних в будинку-інтернаті  працюють гуртки бісероплетіння, квілінгу, образотворчого мистецтва. Мешканці з задоволенням грають  на музичних інструментах, декламують вірші, проходять навчання в гончарному  класі, де виготовляють  вироби з глини. Мешканці приймають активну участь в спортивних змаганнях по футболу, шахах, шахматах, інших видах спорту. Підопічні проходять працетерапію в присутності інструктора з трудової адаптації.

Пирятинський ПНІ надає медичну допомогу підопічним відповідно до ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю загальна практика – сімейна медицина, психіатрія; за спеціальністю молодшого спеціаліста з медичною освітою: сестринська справа за місцем провадження діяльності.

Підопічних забезпечили чотириразовим харчуванням, під час інтерв’ювання скарги на якість харчування не надходило.

Скарг від підопічних на жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання з боку персоналу до них не надходило.

Водночас, у ході відвідування були виявлені порушення прав підопічних на життя та безпеку, оскільки в інтернаті відсутнє укриття, порушення норм житлової площі на одну особу, потребує поточного ремонту третій житловий корпус, в якому проживають маломобільні підопічні.

За результатами відвідування до компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та рекомендації щодо усунення виявлених порушень та недопущення їх у подальшій діяльності закладу.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.