30/06/2023 11:44

Відвідування Немирівського районного суду Вінницької області

У межах реалізації національного превентивного механізму моніторингова група у складі Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Вінницькій області Сергія Регелюка спільно з головним спеціалістом Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Ігорем Олійником та з регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Вінницькій області Наталею Гурковською здійснили відвідування Немирівського районного суду Вінницької області.

Перевіряли доступність громадян до судочинства, умови перебування громадян у суді, тримання підсудних, доступність суду для осіб з інвалідністю.

Під час відвідування було виявлено низку недоліків та порушень.

Встановлено, що у районному суді відсутня кімната для конфіденційного спілкування підсудних (засуджених) осіб із захисниками, відсутні окремі кімнати для роботи прокурорів, адвокатів.

Окрім цього, працівники Офісу Омбудсмана з’ясували, що в суді недотримано заходів безпеки, у зв’язку з відсутністю укриття, що унеможливлює безпеку перебування в суді у період воєнного стану. Всі працівники, учасники процесу, а також відвідувачі не мають можливості перебувати у безпеці під час «повітряної тривоги».

Маломобільні особи не мають доступу до відвідування залів судових засідань, адже зали для розгляду справ розташовані на другому поверсі та не обладнані під цю групу населення (відсутній ліфт, підйомник).

З усних пояснень керівника апарату суду з’ясовано, що у разі участі у судовому засіданні осіб з числа маломобільних груп населення, працівниками суду та судової охорони за необхідності надається допомога для потрапляння до залів судових засідань, які розташовані на 2 поверсі.

Приміщення суду повністю не відповідає вимогам Інструкції з організації конвоювання та тримання в судах обвинувачених (підсудних), засуджених за вимогою судів. За відсутності безпекових вимог, зокрема системи пожежної автоматики, системи зовнішнього та внутрішнього відеоспостереження, системи сигналізації, не підлягає під обслуговування службою охорони.

Під час моніторингового візиту вибірково вивчались матеріали завершених судових проваджень, за результатами яких встановлені грубі порушення процесу, що є порушенням права на справедливий суд учасників та сторін справ.

Крім того, виявлені факти неналежного ведення журналу кварцування залів судових засідань (невнесення необхідної інформації, внесення недостовірної інформації тощо), що в подальшому унеможливлює встановлення факту запобігання розповсюдженню вірусних захворювань.

З метою усунення виявлених порушень прав і свобод підсудних (засуджених) Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини будуть скеровані до компетентних органів відповідні листи реагування.