25/03/2024 14:21

Відвідування Горохівського психоневрологічного інтернату

Представник Уповноваженого у Волинській області Юлія Спас та працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Анастасія Соляр спільно з регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксаною Щесюк здійснили відвідування Горохівського психоневрологічного інтернату на виконання функцій національного превентивного механізму.

Горохівський психоневрологічний інтернат (далі - Інтернат) є стаціонарним інтернатним закладом для тимчасового або постійного проживання/перебування чоловіків із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті (далі - підопічні).

Інтернат надає дві соціальні послуги: стаціонарний догляд, який отримують 130 осіб та паліативний догляд, який отримують 15 осіб. Крім того, 15 внутрішньо переміщених осіб отримують соціальну послугу стаціонарного догляду – екстрено/кризово на період дії воєнного стану.

Аби кожний підопічний мав змогу самореалізуватися в певному виді діяльності, створили гуртки за інтересами: співочий «Водограй «гурт «Яреми», драматичний «Арлекіно», музичний «Троїсті музики», творчий «Умілі руки».

Моніторингова група під час здійснення відвідування виявила:

В медичній частині відсутні актуальні протоколи догоспітальної допомоги затверджені наказом МОЗ України від 05.06.2019 № 1269 "Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації екстреної медичної допомоги", що різко знижує вчасне діагностування та подальшу якість надання необхідної допомоги підопічним у разі виникнення невідкладних станів.

У медичній частині ведеться Журнал «реєстрації випадків виявлення у підопічних тілесних ушкоджень», затверджений спільним наказом МОЗ та МВС 06.07.2016  № 612/679, проте повідомлення до поліції не здійснюється.

В оглянутих палатах установи площі, де перебувають підопічні є недостатніми (зокрема, у двох палатах розміщені двоярусні ліжка).

Водночас, у закладі вирішується питання щодо побудови захисної споруди, призначеної для укриття підопічних і персоналу.

Під час відвідування виявлені й інші порушення прав і свобод підопічних закладу, з метою усунення яких до компетентних органів будуть скеровані відповідні ініціативні листи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

на гарячу лінію: 0800501720;

за тел. 044-299-74-08.