04/10/2023 11:29

Круглий стіл «Додержання прав людини старшого віку та осіб з інвалідністю надавачам соціальних послуг приватної форми власності під час воєнного стану»

В Офісі Омбудсмана відбувся круглий стіл «Додержання прав людини старшого віку та осіб з інвалідністю надавачам соціальних послуг приватної форми власності під час воєнного стану» за участі Омбудсмана України Дмитра Лубінця, народного депутата України Костянтина Касая, заступника Міністра соціальної політики України Уляни Токарєвої,  заступника Голови Національної соціальної сервісної служби України Тетяни Лактіонової, голови правління громадської організації «Україна без тортур» Костянтина Ключарьова, представників громадських та благодійних організацій, керівників приватних геріатричних закладів, представників обласних військових адміністрацій.

Проведення зазначеного круглого столу було присвячено до Міжнародного дня осіб похилого віку.

Міжнародний день людей похилого віку відзначається з метою привернення уваги суспільства до потреб старшого покоління, забезпечення належного соціального захисту особам старшого віку та особам з інвалідністю.

Круглий стіл відбувся під головуванням Омбудсмана України Дмитра Лубінця, який наголосив на неприпустимості порушення прав осіб старшого віку та осіб з інвалідністю в приватних геріатричних закладах, а особливо під час дії воєнного стану.

Уповноважений зазначив, що за 2023 рік у межах реалізації функцій національного превентивного механізму здійснено 12 відвідувань пансіонатів приватної форми власності, зокрема,  в м. Києві, Київській, Харківській, Житомирській та Запорізькій областях.

У Закарпатській області встановили факт недопуску групи національного превентивного механізму до відвідування пансіонату для літніх людей. На кожен такий випадок недопуску до місць несвободи буде жорстка реакція, в тому числі і порушення кримінальних проваджень за ст.344 Кримінального кодексу України (Втручання у діяльність державного діяча).

Дмитро Лубінець також наголосив, що в січні 2021 року в геріатричному пансіонаті міста Харкова сталася пожежа, в якій загинули 15 людей похилого віку. Президентом був виданий Указ від 29.01.2021 № 30 «Про деякі заходи щодо забезпечення прав громадян на якісні та безпечні соціальні послуги» та прийнято низку нормативних актів Кабінету Міністрів щодо обов’язковості внесення до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг інформації про надавачів таких послуг, про порядок надання соціальних послуг,  здійснення заходів контролю, спрямованих на дотримання законодавства під час надання соціальних послуг. Проте,  надавачі соціальних послуг не надають інформацію про свою діяльність для включення їх до відповідного Реєстру і працюють з порушенням вимог чинного законодавства.

За результатами круглого столу повинні бути конкретні пропозиції по врегулюванню діяльності приватних геріатричних закладів.

Представник Уповноваженого з прав людини в місцях несвободи Віталій Нікулін у своєму виступі наголосив на тому, що групами НПМ здійснюються відвідування місць несвободи, до числа яких  відповідно до ст.19-1 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» входять геріатричні пансіонати для людей похилого віку, будинки-інтернати.

Під час відвідувань пансіонатів приватної форми власності виявлено системні порушення, зокрема: порушення права на життя та безпекупорушення права на охорону здоров’я, порушення прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп населенняпорушення права на достатній життєвий рівеньпорушення права на гідні і безпечні умови перебування, порушення права на свободу та особисту недоторканністьпорушення прав осіб похилого віку на отримання послуг стаціонарного та паліативного догляду відповідно до вимог законодавства, порушення права підопічних на отримання інформації про свої права та обов’язки, права направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів влади.

Уповноважений не може стояти осторонь таких порушень прав людини, тому було запропоновано надати пропозиції для спільного усунення прогалин у правовому регулюванні вказаних правовідносин.

Також пропозиції та проблемні питання в своїй роботі озвучили керівники приватних геріатричних закладів. Представники громадських організацій також активно залучилися до обговорення порушених питань та запропонували проведення навчальних заходів для персоналу місць несвободи вказаного типу.

Після обговорення учасники зустрічі ухвалили рішення направити свої пропозиції щодо удосконалення законодавства, налагодження ефективної взаємодії надавачів соціальних послуг з органами місцевого самоврядування і обласними державними військовими адміністраціями на місцях, а також створення прозорого конкурентоспроможного та орієнтованого на людину ринку надавачів соціальних послуг.