10/12/2023 12:05

Тортури над українськими військовополоненими, цивільними: проблема катувань украй актуальна під час війни, розв’язаної РФ проти нашої держави

10 грудня 1984 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила Конвенцію проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, що набула чинності в 1987 році, яка є міжнародним інструментом захисту прав людини, що забороняє катування при будь-яких обставинах, забороняє видачу осіб у країни, де для них існує серйозна загроза катувань, та встановлює обов'язковість кримінального переслідування за катування.

Згідно з Конвенцією проти катувань, кожна держава-сторона вживає ефективних законодавчих, адміністративних, судових та інших заходів для запобігання актам катувань на будь-якій території під її юрисдикцією. Жодні виключні обставини, якими б вони не були, воєнний стан чи загроза війни, внутрішня політична нестабільність чи будь-який інший надзвичайний стан не можуть бути виправданням катувань.

Заборона катувань є імперативною нормою, відступ від якої неможливий за будь-яких умов.

Відповідно до статті 28 Конституції України, «ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню».

Заборона катувань є однією з небагатьох абсолютних та імперативних норм міжнародного права (jus cogens), визнаних і прийнятих більшістю держав, яка застосовується в умовах миру, під час міжнародних та неміжнародних збройних конфліктів та окупації.

Проблема катувань украй актуальна під час війни, розв’язаної РФ проти нашої держави. Відомі факти про тортури над українськими військовополоненими, цивільними, зокрема дітьми та жінками.

На жаль, одним із основних методів ведення війни РФ став терор населення шляхом жорсткого поводження і тортур, які фіксувалися з перших днів збройної агресії.

Моніторингова місія ООН  з прав людини в Україні постійно підтверджує факти катувань людей на тимчасово окупованих територіях.

Один з основних напрямів роботи Офісу Омбудсмана — об’єднання зусиль із залученням усіх національних та міжнародних партнерів, задля досягнення в Україні зменшення випадків жорстокого поводження під час війни, а також нульового рівня толерантності до катувань у нашій державі.