22/09/2023 12:23

Представник Уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони виступив на міжнародній конференції «Роль омбудсмана у світі: між реальністю і можливістю» у Римі

Справедливість та гідність – фундаментальні принципи держави. Проте в умовах збройної агресії РФ ці принципи порушуються, а найбільше від цього страждають українські громадяни.

На цьому наголосив Представник Уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони Олександр Кононенко на полях міжнародної конференції «Роль омбудсмана у світі: між реальністю і можливістю», яка відбувається в Римі.

Під час сесії «Права людини в глобальних кризах» Олександр Кононенко розповів про виклики, які постали перед Україною у сфері додержання прав військовозобов’язаних, військовослужбовців, у тому числі тих, хто зник безвісти чи потрапив у полон та членів їхніх сімей.

Офіс Омбудсмана з початку повномасштабного вторгнення РФ щоденно опрацьовує сотні звернень від цієї категорії громадян. Результатом роботи стало поновлення прав понад 500 осіб, внесення відповідних змін до чинного законодавства в частині звільнення з військової служби певних категорій військовослужбовців, уніфікація документів, які подаються для отримання статусу УБД, реформування системи військово-лікарських комісій.

Окремо Представник Уповноваженого звернув увагу на затримання Росією цивільних: релігійних діячів, журналістів, лідерів думок та просто патріотично налаштованих громадян України. Жодна з цих категорій не може вважатися комбатантами. Але їх продовжують затримувати, утримувати у нелюдських умовах, позбавляти спілкування з рідними та показово засуджувати до тривалих термінів ув’язнення. 

Він зазначив, що цивільних затримують за «протидію спеціальній воєнній операції» або «допомогу ЗСУ», що вщент руйнує поняття захищеності прав цивільних осіб та порушує основоположні норми захисту прав людини. При цьому відбувається підміна статусу осіб, що російська сторона розцінює як підставу для невиконання норм міжнародного гуманітарного права.

Цифри вражають. Близько 25 тисяч осіб вважаються зниклими безвісти за особливих обставин та незаконно позбавленими свободи внаслідок цієї агресії. З них приблизно 2000 – це цивільні громадяни України старше 70 років. З 2578 осіб, яких вдалося повернути з полону, лише 144 - цивільні. 

Олександр Кононенко закликав учасників конференції до об’єднання зусиль, посилення міжнародного тиску та продовження санкцій проти країни-агресора. Лише разом ми можемо змінити ситуацію та відновити права людини на території України.