28/01/2022 16:09

Представник Уповноваженого в західних областях взяла участь у нараді Західного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в західних областях Світлана Семчишин взяла участь у підсумковій нараді Західного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань. Нарада відбулася під головуванням начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції Сергія Гречанюка, за участі заступника Віктора Кощинця, начальника Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції Ярослава Бойка та керівників підпорядкованих державних установ та керівника апарату Львівської обласної державної адміністрації Ірини Шурпяк за результатами оперативно-розшукової та господарської діяльності протягом 2021 року.

Під час колегії було розглянуто основні досягнення у 2021 році, питання, які потребували зосередження більшої уваги, обговорено стан додержання прав і свобод людини, виявлені порушення за результатами проведених перевірок та моніторингових  візитів до СІЗО та виправних колоній, підзвітних вищезазначеному відомству в рамках реалізації національного превентивного механізму в Україні за 2021 рік, а також визначено пріоритетні завдання та напрями на 2022 рік.

Так, у своєму виступі Світлана Семчишин звернула увагу на те, що з метою запобігання катуванням, жорстокому, нелюдському  або такому, що принижує гідність поводженню чи покаранню, в рамках національного превентивного механізму, Офісом Уповноваженого постійно збільшується кількість проведених моніторингових візитів до місць несвободи усіх типів. Так, у 2021 році охоплено 25 % від усіх місць несвободи (3753), що є найвищим показником з моменту впровадження національного превентивного механізму в Україні. Уповноваженим проведено 981 візит до місць несвободи усіх типів з метою моніторингу додержання прав осіб, які в них тримаються, у тому числі стану забезпечення заходів із запобігання поширенню хвороби COVID-19.

Порушення прав людини виявляються у 99% об’єктів моніторингу, зокрема на:

охорону здоров’я та медичну допомогу 95%;

гідні умови тримання 90 %,

захист від катувань та жорстокого поводження 40%.

За зверненнями Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини до правоохоронних органів щодо порушень прав людини в місцях несвободи, розпочато досудове розслідування у 30 кримінальних провадженнях. Також, до органів державної влади направлено 2371 лист з рекомендаціями щодо усунення недоліків, які призводять до порушень прав осіб в місцях несвободи.

Водночас, через збільшення скарг засуджених та осіб, які тримаються під вартою щодо порушення їхнього права адміністрацією установ на звернення та особистий прийом, працівниками регіонального представництва в західних областях Секретаріату Уповноваженого розпочато та здійснюється моніторинг права на звернення засуджених /ув’язнених осіб, які утримуються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах в межах західного регіону України.

За результатами такого моніторингу надано рекомендації адміністрації установ, з метою забезпечення реалізації прав засуджених/ув’язнених та поновлення порушених прав. А також проведено навчання для працівників Західного міжрегіонального управління з виконання кримінальних покарань щодо доступу до публічної інформації, дотримання  вимог Закону України «Про звернення громадян» та законодавства  у сфері захисту персональних даних.

«Сьогодні національний превентивний механізм, який реалізовується Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, є одним з найдієвіших інструментів запобіганню катуванням, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує гідність поводженню чи покаранню в нашій державі», - резюмувала Світлана Семчишин.