05/03/2024 17:38

Представник Уповноваженого Михайло Спасов взяв участь у презентації дорожньої карти навчання державною мовою та мовами корінних народів і національних меншин (спільнот)

У Києві відбувся круглий стіл, присвячений презентації та обговоренню «Дорожньої карти щодо створення умов для підвищення якості навчання державною мовою та мовами корінних народів і національних меншин (спільнот) у закладах загальної середньої освіти України на 2023 – 2027 роки». 

Співорганізатори заходу – Міністерство освіти і науки України та спільний проєкт Європейського Союзу та Ради Європи «Підтримка впровадження європейських стандартів щодо боротьби з дискримінацією та прав національних меншин (спільнот) в Україні». 

На початку свого виступу Михайло Спасов розповів про роль Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у процесі реформування законодавства України в сфері національних меншин (спільнот). Він наголосив, що роми є однією з найуразливіших меншин (спільнот) України, а повномасштабна війна тільки погіршила їхнє становище.

Михайло Спасов зазначив, що під час моніторингових візитів Секретаріату Уповноваженого до ромських поселень на Закарпатті зафіксовано системну проблему у неефективному залученні ромських дітей до навчального процесу, зокрема на дистанційному навчанні. Також існує низка питань до використання мови викладання у навчальному процесі. Якщо говорити про ромів у м.Берегово, то мовою національної меншини (спільноти) виступає не ромська мова, а угорська.

На виконання рекомендацій Офісу Омбудсмана, які було надано під час моніторингових візитів, територіальною громадою забезпечується доступ до якісної освіти незалежно від національної та релігійної приналежності: проводяться заходи щодо популяризації української мови, а навчальні плани гімназії побудовані відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту», в яких враховано викладання відповідними мовами осіб, які належать до національних меншин (спільнот), мови яких є мовами Європейського Союзу, які реалізують право на навчання відповідними мовами в державних, комунальних чи корпоративних закладах освіти.

«Протягом 2023 року на розгляд Уповноваженому надійшло звернення від Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства з проханням надати роз’яснення щодо використання державної мови в робочий час педагогічними та іншими працівниками закладів освіти, у спілкуванні вчителів, викладачів, іншого персоналу закладів освіти як зі здобувачами освіти, так і між собою. Секретаріатом Уповноваженого було надано роз’яснення щодо запитуваної інформації. Звернення щодо порушення мовних чи освітніх прав представників національних меншин (спільнот) та корінних народів до Офісу Омбудсмана не надходили» - сказав Представник Уповноваженего.

Михайло Спасов звернув увагу присутніх на те, що в Україні є мови, які опинилися на межі зникнення і потребують особливої підтримки: зокрема, білоруська, гагаузька, їдиш, караїмська, кримськотатарська, кримчацька, ромська, румейська та урумська мови.

«Слід зазначити, що у жодному з закладів загальної середньої освіти, не здійснюється навчання кримськотатарською мовою. Єдиним навчальним закладом з вивченням кримськотатарської мови як самостійного навчального предмету є приватний заклад «Кримськотатарський ліцей «Бірлік скул» Київської області» - зауважив Спасов.

Відповідно до змін, внесених до Закону України «Про національні меншини (спільноти) України» від 8 грудня 2023 року в межах мандата на Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини покладено обов’язок щодо здійснення парламентського контролю за додержанням права національних меншин (спільнот) на використання мов національних меншин (спільнот).

«У зв’язку з цим, протягом поточного року Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини спільно з Уповноваженим з основоположних прав Угорщини та Омбудсманом Румунії заплановано проведення моніторингових місій в Угорщині, Румунії та Україні з метою вивчення ситуації з дотриманням прав і свобод представників румунської та угорської національної меншини в Чернівецькій та Закарпатській областях, української меншини в Бухаресті та Будапешті. Також Секретаріатом Уповноваженого заплановано проведення моніторингових візитів при підтримці Ради Європи з метою перевірки стану додержання освітніх та мовних прав представників національних меншин (спільнот)» - повідомив Представник Уповноваженого.

На завершення свого виступу Михайло Спасов наголосив, що Офіс Омбудсмана підтримує створення Дорожньої карти, яка має на меті сприяти створенню підвищення якості навчання державною мовою та мовами корінних народів і національних меншин (спільнот) у закладах загальної середньої освіти України на 2023-2027 роки.