27/01/2024 10:48

Омбудсман: Україна пам’ятає трагедію Голокосту й нині на полі бою відстоює ідеї гуманізму, толерантності, захист прав і свобод людини, її культурних цінностей

27 січня на державному рівні Україна відзначає Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

Зазначена дата обумовлена Резолюцією Генеральної асамблеї ООН № 60/7 від 1 листопада 2005 року. У ній визначено, що «Голокост, який призвів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…».

Саме в цей день, у 1945 році, війська 60-ї армії 1-го Українського фронту визволили в’язнів одного з найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау, що був розташований на території сучасної Польщі. Цей табір став одним із символів нацистських злочинів, більшість його ув’язнених були євреями.

У час німецької окупації в роки Другої світової війни територія України стала одним із осередків численних переслідувань за расовою, етнічною, національною належністю та масових страт єврейського населення.

Офіційно визнано, що майже 6 мільйонів євреїв були вбиті під час Голокосту. Україна втратила 1,5 мільйона євреїв, які були знищені на її території, в ямах та ярах на околицях міст і сіл. Одними з найбільших і найвідоміших були розстріли в Бабиному Яру в Києві, але знищення євреїв України було систематичними та повсюдними. За підрахунками дослідників, в Україні до 2000 «менших бабиних ярів» ‒ місць, де нацисти вбивали євреїв.

Трагедія єврейського народу в роки Другої світової війни ‒ це скорботний урок для всього людства, застереження про небезпеку расизму, ненависті й нетерпимості, який завжди нагадуватиме про страшні наслідки одержимої ідеології, яку сповідували прихильники фашизму. Через жахи гетто і нацистських таборів смерті пройшла численна кількість чоловіків, жінок, дітей, і лише деяким з них вдалося вижити. Ті, хто лишилися в живих, самим своїм життям несуть нам найважливішу думку: про тріумф людського духу. Вони є живим підтвердженням того, що тиранія, навіть якщо вона виникає, ніколи не переможе.

«27 січня як громадянин України та Уповноважений Верховної Ради України з прав людини я не тільки  згадую жертв людиноненависницької політики, але й засвідчую прагнення до боротьби з антисемітизмом, расизмом та всіма іншими формами нетерпимості, які можуть призвести до цілеспрямованого насилля стосовно окремої групи людей», — зазначає Дмитро Лубінець.

Як наголошує Омбудсман України, вшанування Голокосту дозволяє наступним покоління зберегти пам’ять про цю трагедію та не допустити у майбутньому актів геноциду.

«Водночас російська агресія проти України змушує констатувати, що ідеї фашизму не зникли з порядку денного. Кривавий терор російських військових у Бучі, бомбардування критичної інфраструктури Києва, обласних центрів України, знищення житлових масивів Маріуполя, Бахмута, Соледара та багатьох інших міст, вкотре, змушує цивілізований світ до згуртування, протидії проти державного тероризму в особі Російської Федерації», — звертає увагу Дмитро Лубінець.

За словами Уповноваженого, уроки Голокосту мають бути глибоко усвідомлені кожним із нас. Ніщо не може бути вищим за право людини на життя. Україна пам’ятає трагедію Голокосту й нині на полі бою відстоює ідеї гуманізму, толерантності, захист прав і свобод людини, її культурних цінностей.

«Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту має нагадати всім тиранам і агресорам сьогодні про небезпечність і наслідки їхніх дій. І рано чи пізно всі понесуть покарання за свої нелюдські вчинки. Сьогодні я запалюю свічку на знак пам’яті про загиблих, щоб ми завжди пам’ятали й берегли людське життя. Я закликаю всіх у цей день приєднатися до загальної печалі й прагнення співчувати всьому цьому болю та втраті, ім’я якої Голокост», — наголошує Омбудсман України.