16/06/2023 14:47

Омбудсман: через недосконалість законодавства порушені права 1770 осіб з інвалідністю з дитинства на призначення державної соцдопомоги після досягнення повноліття

У межах відкритого за власною ініціативою Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини провадження Департаментом моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини проведено дистанційний моніторинг з питання додержання прав людини і громадянина на своєчасність призначення та отримання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства (далі – ДСДІ) після досягнення ними повноліття під час воєнного стану.

Під час моніторингу досліджено нормативно-правові документи, які регламентують призначення та виплату ДСДІ, у тому числі в умовах воєнного стану.

На сьогодні діючим законодавством (постанова Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 79) дитині з інвалідністю, на яку виплачувалася державна соціальна допомога, та яку після досягнення 18-річного віку визнано особою з інвалідністю з дитинства, гарантовано виплату допомоги у новому розмірі за її заявою або заявою опікуна (для недієздатних) з дня встановлення групи (підгрупи) інвалідності, або з наступного місяця (у разі зменшення розміру допомоги).

Особливим порядком призначення і виплати вказаної допомоги, впровадженим на період воєнного стану (постанова Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 р. № 162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» та від 07 березня 2022 р. № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги на період введення воєнного стану») подовжено виплату ДСДІ батькам дітей з інвалідністю навіть, якщо їх діти досягли повноліття і не встигли пройти обстеження та отримати висновок медико-соціальної експертизи щодо встановлення статусу особи з інвалідністю, без додаткового звернення. При цьому кошти державної соціальної допомоги, виплачені отримувачам під час воєнного стану до моменту подання на загальних підставах особами з інвалідністю з дитинства заяви та документів, не підлягають поверненню.

Таким чином, неузгодженість між собою основних положень нормативно-правових актів, які визначають порядок призначення та виплати ДСДІ, та додатково прийнятих актів у цій сфері під час воєнного стану, негативно вплинули на організацію роботи органів соціального захисту населення та, як наслідок, призвели до порушень права осіб з інвалідністю з дитинства на своєчасність та повноту отримання коштів ДСДІ, а також до подвійної виплати ДСДІ особам з інвалідністю з дитинства та їх законним представникам.

За результатами моніторингу з метою поновлення прав осіб з інвалідністю з дитинства та їх законних представників на отримання ДСДІ до Міністерства соціальної політики України (далі – Мінсоцполітики) та Національної соціальної сервісної служби України (далі – Нацсоцслужба) були надіслані акти реагування Уповноваженого з рекомендаціями щодо усунення виявлених порушень. Також надано рекомендації щодо законодавчого врегулювання проблемних питань. Ініційовано проведення додаткових перевірок Нацсоцслужбою органів соціального захисту населення з питання правомірності призначення і виплати ДСДІ.

На виконання рекомендацій Уповноваженого:

Нацсоцслужбою здійснено контроль за додержанням органами соціального захисту населення законодавства під час призначення ДСДІ. У ході додаткових перевірок підтверджено порушення права на отримання ДСДІ 3029 осіб, а саме:

-        1770 осіб з інвалідністю з дитинства недоотримали кошти ДСДІ через несвоєчасне призначення допомоги;

-        1259 законним представникам осіб з інвалідністю з дитинства незаконно встановлено вимогу щодо повернення отриманих коштів.

Мінсоцполітики доручило підпорядкованим структурним підрозділам з питань соціального захисту населення здійснити заходи щодо усунення та недопущення у подальшому вказаних порушень, а також забезпечити проведення відповідних перерахунків ДСДІ та скасування неправомірних вимог щодо повернення коштів.

Крім того, на сьогодні Мінсоцполітики опрацьовує внесення змін до нормативно-правових актів стосовно упорядкування умов надання ДСДІ під час воєнного стану.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.