21/08/2023 15:45

Офіс Омбудсмана: медіа мають сприяти формуванню толерантності та сприйняття суспільством вразливих груп населення, зокрема осіб з інвалідністю

Триває співпраця Офісу Уповноваженого з Національною радою з питань телебачення та радіомовлення з напрацювання критеріїв віднесення інформації до такої, що може розпалювати ненависть, ворожнечу чи жорстокість, підбурювати до дискримінації чи утисків до окремих осіб чи груп осіб за ознакою етнічного чи соціального походження, громадянства, національності, раси, релігії та вірувань, віку, статі, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності, інвалідності або за іншими ознаками.

Медіарегулятор провів перше засідання експертної робочої групи з напрацювання критеріїв віднесення інформації щодо дискримінації за ознакою інвалідності в медіа, до якого долучилась Яна Нестеревич, головний спеціаліст Департаменту моніторингу рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Офісу Омбудсмана.

У засіданні також взяли участь громадські організації, які об’єднують осіб з інвалідністю.

У своєму виступі Яна Нестеревич зазначила, що передбачена Законом України «Про медіа» заборона поширювати на території України в медіа та на платформах спільного доступу до відео висловлювання, що підбурюють до дискримінації чи утисків щодо окремих осіб та груп осіб на основі етнічного та соціального походження, громадянства, раси, релігії та вірувань, віку, статі, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, інвалідності або за іншою ознакою (пункт 3 частини першої статті 36 Закону) є важливою та актуальною. Свідчить про розуміння наявності такої проблематики та готовності держави до належного реагування, законодавчого унормування з метою її вирішення.

Результати моніторингу ЗМІ та аналіз звернень, які надходять до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини свідчать про те, що питання забезпечення та створення рівних можливостей у реалізації прав особами з інвалідністю не втратило своєї актуальності.

Все ще існують прояви некоректної мови відносно осіб з інвалідністю як серед звичайних людей, так і серед посадових, публічних осіб, не зважаючи на те, що на законодавчому рівні закріплено вимоги щодо застосування коректної термінології.

ЗМІ, соціальні мережі, інформаційний простір мають значний вплив на розвиток суспільства, формування толерантності та сприйняття суспільством вразливих груп населення, зокрема осіб з інвалідністю.

Медіа – це один із чинників, які можуть сприяти руйнуванню негативних стереотипів та стигматизації вразливих груп суспільства.

Усвідомлення суб’єктами/учасниками інфопростору відповідальності за такий влив є актуальним та має бути наскрізним у їхній діяльності.

Напрацювання критеріїв віднесення інформації щодо дискримінації за ознакою інвалідності в медіа дозволить не лише виявляти порушення та прояви підбурювання до дискримінації за ознакою інвалідності, а може забезпечити їх упередження та встановить орієнтир для представників/учасників/суб’єктів медіа середовища.

Більше інформації на сайті Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за посиланням .