20/03/2024 11:29

Моніторинговий візит до ромського поселення в м. Ужгород Закарпатської області

Представник Уповноваженого у Закарпатській області Андрій Крючков, працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Андріана Кацьора та Анна Чижмар здійснили моніторинговий візит до ромського поселення в Ужгороді.

Метою моніторингового візиту була перевірка додержання прав і свобод представників ромської національної меншини (спільноти) в умовах воєнного стану у Закарпатській області.

В ході візиту встановили, що поселення налічує 48 помешкань та близько 180 мешканців.

За результатами моніторингового візиту виявили ряд кричущих порушень прав людини. Одним з найбільших порушень прав людини є відсутність  доступу до питної води. Люди в поселенні живуть за межею бідності. Деякі з них кожного дня намагаються просто вижити.

Монітори встановили, що компактне ромське поселення розташоване на вулиці Прикордонній (Гранітній) у м. Ужгород є сегрегованим і супроводжується незадовільними житлово-побутовими умовами. Під’їзні шляхи до території поселення існують, але знаходяться в не задовільному стані. Поселення характеризуються ізольованістю від суспільних і громадських послуг, зокрема із сміттєзвалищем, що забезпечує низький рівень санітарного та епідемічного благополуччя населення. Це в свою чергу шкодить життю, здоров’ю та довкіллю.

Територія поселення не огороджена, водопостачання в поселенні не має. Помешкання переважно побудовані капітально, однак не мають правовстановлюючих документів. Встановили, що більшість будинків у поселенні побудовані самовільно.

Вбиральні, як всередині помешкань так і на вулиці відсутні. Кількість проживаючих у будинках площею від 10 до 50 кв.м. може складати до 20 осіб. Сім’ї переважно багатодітні – від 4 до 9 дітей в одній сім’ї, живуть родинними групами.

В холодний період року споруди обігріваються дровами з використанням буржуйок на яких також готують їжу. Члени моніторингової групи стали свідками спалювання у саморобних буржуйках не тільки дров, але й різних речей: одяг, резина, різне сміття. В свою чергу, це відображається на здоров’ї осіб та дітей, які постійно дихають хімічними речовинами від спалювання різних шкідливих матеріалів. Що в свою чергу викликає легеневі захворювання. Декілька мешканців поселення скаржилися саме на легеневі захворювання.

Виявлені порушення прав людини, зокрема:

Дотримання статті 43 Конституції України (кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується);

Дотримання статті 47 Конституції України (Кожен має право на житло);

Дотримання статті 49 Конституції України (кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування);

Дотримання статті 53 Конституції України (кожен має право на  освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою).

Звертаємо увагу, що розпорядженням Кабінету міністрів України від 28.07.2021 року № 866-р Схвалено Стратегію сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року.

Детальніше про ситуацію можна дізнатися з відео-сюжету.