22/09/2023 14:46

Моніторинговий візит до Оршівського дитячого будинку санаторного типу в Чернівецькій області

Працівниками Департаменту моніторингу додержання прав дитини Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за підтримки Дитячого фонду ООН здійснено моніторинговий візит до комунального закладу «Оршівський дитячий будинок санаторного типу» в Чернівецькій області.

Установа є навчально-виховним закладом інтернатного типу, що забезпечує розвиток, виховання, навчання та соціальну адаптацію дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дошкільного та шкільного віку, які перебувають в родинних стосунках та утримуються за рахунок держави.

Проектна потужність закладу становить 70 дітей. На момент моніторингового візиту в закладі перебувало 34 особи.

У дитячому будинку можуть створюватись санаторні групи, де паралельно з відновленням та зміцненням здоров’я дітям надається кваліфікаційна медико-психологічна, педагогічна та загальноосвітня допомога.

Зі слів в. о. директора, заклад профілюється на захворюваннях органів дихання, натомість діти з такими захворюваннями тут відсутні. При цьому в установчих документах установи зазначений профіль не визначено.

Діяльність дитячого будинку не відповідає Статуту комунального закладу «Оршівський дитячий будинок санаторного типу» (нова редакція), затвердженого Розпорядженням Чернівецького голови Чернівецької обласної ради  від 19.04.17 № 13. Дитячий будинок підпорядкований, підзвітний та підконтрольний Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації.

У свою чергу положення в Статуті не відповідають чинному законодавству.

Дітям створені умови для проживання і перебування, витримується санітарно-гігієнічний, світловий, повітряний і питний режим.

Також монітори перевірили дотримання вимог щодо організації безпечного перебування дітей у дитячому будинку під час повітряної тривоги в умовах воєнного стану. Безпека дітей та персоналу забезпечується за правилом «двох стін».

Під час моніторингового візиту виявлено наступні порушення прав дітей:

  • у приміщенні дитячого будинку відсутня інформація про права та обов’язки учнів (вихованців), не вказані адреси та телефони посадових осіб та гарячих ліній, контакти безоплатної правової допомоги, за якими учні можуть звертатись у разі порушення їхніх прав та інтересів;
  • у спальнях дітей недотримано норм житлової площі, ліжка розміщені впритул одне до одного (порушення права дітей на достатній життєвий рівень та приватність);
  • особові справи дітей не впорядковані;
  • виявлено формальний підхід до складання індивідуальних планів соціального захисту дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах, дитини, яка залишилася без батьківського піклування, дитини-сироти (всупереч законодавству плани складаються на декілька років та не переглядаються вчасно);
  • виявлено дітей, які перебувають в дитячому будинку по декілька років без надання їм відповідного статусу (порушується право дітей на виховання в сім’ї);
  • адміністрацією не налагоджено роботу із службами у справах дітей тих територіальних громад, звідки влаштовані діти;

Крім того, не дотримано вимог щодо організації харчування дітей в закладі, зокрема:

  • у коморі виявлено розпаковані й непромарковані продукти;
  • на добових пробах кожної страви раціону відсутні дати їх приготування.

За результатами моніторингу готується відповідний акт-реагування.

Нагадуємо, якщо Вам відомо про випадки порушення прав дитини, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.