05/03/2024 17:21

Моніторинговий візит до Хмельницького обласного Перинатального центру

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Хмельницькій області спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» відвідали Хмельницький обласний перинатальний центр комунального некомерційного підприємства «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради.

Перинатальний центр надає повний спектр акушерсько-гінекологічної допомоги вагітним, породіллям, гінекологічним хворим та неонатальної допомоги новонародженим завдяки наявності сучасного медичного обладнання для лікування й діагностики. Увага також приділяється психологічній допомозі завдяки наявності в закладі штатного психолога, окремим фокусом уваги якого є пацієнтки, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Під час візиту увага була зосереджена на перебуванні в Перинатальному центрі дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей у складних життєвих обставинах або вилучених в батьків. Моніторингова група встановила, що на день візиту в закладі не було дітей вказаних категорій.

Водночас з’ясували, що протягом 2023 року в Перинатальному центрі народилася та тривалий час перебувала одна недоношена дитина, від якої відмовилися батьки. Коли стан здоров’я немовляти покращився та стабілізувався, його передали до Хмельницького обласного спеціалізованого будинку дитини.

Дирекція закладу активно взаємодіє щодо подібних випадків із Службами у справах дітей та Хмельницьким обласним центром соціальних служб, невідкладно інформує їх про подібні виявлені факти, оскільки довготривалий термін перебування в лікарні порушує право дитини на виховання в сім’ї, на достатній та належний життєвий рівень. Органи опіки та піклування своєю чергою повинні оперативно визначити місце проживання дитини, сприяти умовам для сумісного проживання новонародженої дитини з батьками, надання повноцінного догляду за дитиною або ж влаштуванню її в сімейні форми виховання.

З-поміж іншого, моніторингова група ознайомилася з умовами перебування пацієнтів у закладі. На день моніторингового візиту в перинатальному центрі перебували 23 новонароджених дітей та 60 жінок. Мами перебувають спільно з дітьми у відремонтованих палатах, укомплектованих усім необхідним для догляду за новонародженими дітьми. Перинатальний центр забезпечує їм триразове харчування,  за потреби дієтичне або посилене.

Адміністрація дотримується вимог та рекомендацій щодо організації безпечної роботи в умовах воєнного стану. Так, у Перинатальному центрі наявне укриття, яке укомплектоване на випадок довготривалого перебування породіль з дітьми, вагітних жінок та персоналу з наявним запасом продуктів харчування, засобів особистої гігієни, питної та технічної води, медикаментів, облаштовані вбиральні. Укриття оснащене системою вентиляції, тепло- та водопостачанням.

Утім, під час візиту виявлені недоліки, що врегульовують питання дотримання прав дітей. Зокрема, у Перинатальному центрі відсутні інформаційні стенди  щодо прав пацієнтів з дітьми та контактні номери телефонів гарячих ліній організацій, посадових осіб, до яких вони можуть звернутися за допомогою у разі порушення їх прав та інтересів.

За результатами моніторингового візиту готується звіт із відповідними рекомендаціями.

Моніторинговий візит здійснений в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

 на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

 на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.