25/01/2024 16:56

Моніторинговий візит до Долинського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» Івано-Франківської обласної ради

Моніторингова група у складі працівників регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області та експерта проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» здійснила плановий моніторинговий візит до Долинського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» Івано-Франківської обласної ради, з метою вивчення стану додержання прав дітей на безпечні умови перебування.

Центр є закладом системи соціального захисту, що призначений для надання комплексу послуг дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям, які опинилися в складних життєвих обставинах, дітям з інвалідністю та особливими потребами та їхнім сім’ям.

Основними завданнями Центру є через надання соціальних послуг сприяння соціальній інтеграції  дітей до біологічної сім’ї, влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа у суспільство, забезпечення своєчасного надання медичної допомоги.

Центр може одночасно надавати допомогу 74 дітям. На момент проведення візиту в закладі перебували 64 дитини, з них 3 дітей-сиріт, 33 дітей, позбавлених батьківського піклування, 12 дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах, та 16 дітей з інвалідністю. Зокрема у відділенні «Малий груповий будинок» перебували 28 дітей, у відділенні термінового влаштування дітей – 20 дітей, у відділенні денного перебування сімей з дітьми з обмеженням життєдіяльності – 16 дітей.

Під час моніторингового візиту виявлено низку недоліків, які призводять до порушень прав дітей:

- виявлено медикаменти, термін придатності яких минув;     

- у житлових кімнатах практично відсутнє штучне освітлення (у люстрах наявні по одній лампі на кімнату, що використовується, як нічне світло). Керівництво центру пояснює це дотриманням вимог «маскувального режиму». Варто зазначити, що відповідно до ДБН В.2.5-28-2018 «Природне і штучне освітлення» норма освітлення дитячої кімнати має складати 200 ЛК;

- індивідуальні плани соціального захисту дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, ведуться формально, внаслідок чого унеможливлюється їх коригування в інтересах дитини, не зазначаються результати про виконання заходів фахівцями центру.

Водночас у центрі забезпечено належні умови для проживання, реабілітації, відпочинку та розвитку дітей. Житлові приміщення та кімнати для дозвілля і  відпочинку облаштовані сучасними меблями. У кожній кімнаті проживає від двох до п’яти дітей однієї статі.

Вихованці центру забезпечені п’ятиразовим раціональним харчуванням.

Організоване медичне обслуговування дітей, яке охоплює проведення  щорічних оглядів вихованців лікарями, зокрема, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, двічі на рік.

З дітьми працюють 3 практичні психологи та педагогічний персонал, робота яких спрямована на корекційно-розвивальну роботу з дітьми, на розвиток пізнавальних здібностей, інтелекту та формування навичок спілкування і корекції поведінки.

Усі діти шкільного віку охоплені освітніми послугами. Також у закладі оснащена бібліотека з пізнавальною та художньою літературою, укомплектований комп’ютерний клас стаціонарними комп’ютерами,  ноутбуками та планшетами.

Випадків насильства відносно дітей в центрі не зафіксовано.

Вживаються заходи щодо забезпечення безпеки вихованців та працівників центру в умовах воєнного стану. Так, під час оголошення сигналу «повітряна тривога» усі переміщуються в укриття, яке укомплектоване місцями для сидіння та сну, запасом продуктів харчування, медикаментів, питної води, Облаштовані санітарно-гігієнічні кімнати, встановлений бойлер, наявні генератори.

За результатами моніторингу готується звіт з рекомендаціями для усунення виявлених недоліків та відповідні листи реагування.

Моніторинговий візит здійснюється в рамках проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що у разі порушення прав дитини Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.