08/05/2024 11:57

Моніторингові візити до Спеціальної школи № 1 та № 2 в селі Чудель Рівненської обласної ради

Команда Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Рівненській області спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» здійснила плановий візит до Спеціальної школи № 1 в селі Чудель Рівненської обласної ради та Спеціальної школи № 2 в селі Чудель Рівненської обласної ради.

Під час моніторингового візиту у Спеціальну школу № 1 було з’ясовано, що вона функціонує для осіб з тяжкими порушеннями мовлення. У закладі перебувають 124 дитини, з яких 10 дітей є дошкільнятами та 12 дітей, позбавлених батьківського піклування, половина з яких мають опікунів й виховуються в умовах, наближених до сімейних, а інші – перебувають у закладі цілодобово.

Натомість, у Спеціальній школі № 2 здобувають освіту діти з порушенням інтелектуального розвитку. З 90 вихованців закладу 2 дітей мають статус дитини, позбавленої батьківського піклування, 2 дітей-сиріт й 1 дитина перебуває у складних життєвих обставинах. Наразі вони влаштовані під опіку, яка є альтернативною формою сімейного виховання й вберігає дитину від інституції. Окрім того, ще 2 статусних дітей, офіційним представником яких є директор закладу, перебувають в тимчасовій евакуації в Німеччині від початку повномасштабного вторгнення.    

За підсумками моніторингових візитів було виявлено окремі порушення в роботі закладів щодо додержання прав дітей.

Зокрема, у Спеціальній школі № 1 було виявлено порушення права на приватність, адже у банному комплексі немає розмежування між душовими. А в одній з кімнат пансіону, що функціонує у школі, розміщено 10 ліжок, що порушує вимоги Санітарного регламенту.

Адміністрація школи дотримується вимог та рекомендації щодо організації безпечної роботи закладу в умовах воєнного стану – у закладі наявні два найпростіших укриття. Однак було встановлено, що в одному з них немає запасів питної води, їжі та медикаментів. В іншому ж укритті аптечка потребує доукомплектування.

Також за підсумками моніторингового візиту група виявила, що школа потребує капітального ремонту харчоблоку та заміни системи опалення в укритті.

У Спеціальній школі № 2 особові справи дітей, позбавлених батьківського піклування, потребують доопрацювання. Зокрема, опікуни не були ознайомлені з індивідуальним планом дітей, а також дитина, яка перебуває у складних життєвих обставинах, має застарілий індивідуальний план, розроблений ще на 2017-2018 роки.

Також, в деяких спальних кімнатах недостатня кількість шаф та тумб для зберігання особистих речей, а для безпечного і комфортного перебування дітей необхідно здійснити капітальний ремонт фасаду навчального корпусу.

Харчування учнів у двох закладах освіти здійснюється відповідно до норм харчування та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. За потреби учні зазначених шкіл можуть звернутися до медичних частин закладів, психологів та соціальних педагогів.

За результатами моніторингового візиту будуть підготовлені та направлені відповідні рекомендації для усунення виявлених недоліків.

Моніторинговий візит здійснено в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.