13/03/2024 14:14

Моніторинговий візит до Орджонікідзевського районного суду міста Харків

В рамках виконання Національного превентивного механізму відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких що принижують гідність, видів поводження та покарання, на підставі статей 13, 191, 22 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» моніторинговою групою у складі працівників регіонального представництва Уповноваженого в Харківській області та представника громадськості здійснений візит до Орджонікідзевського районного суду міста Харків.

Будівля суду є триповерховою, облаштовані зали судових засідань для розгляду адміністративних, справ про адміністративне правопорушення, цивільних та кримінальних справ. Судом забезпечена участь сторін судовому засіданні у режимі відеофіксації. Охорона приміщення суду та пропускний режим здійснюється працівниками Територіального управління Служби судової охорони у Харківській області, якими ведеться перевірка та реєстрація пропуску осіб до приміщення суду.

Моніторингове відвідування здійснене повторно, під час відвідування встановили, що за результатом попереднього візиту судом були усунуті такі недоліки:

модернізовано вентиляцію конвойного приміщення та кімнат для тримання підсудних (засуджених);

проведений ремонт у приміщеннях кімнат для тримання підсудних (засуджених);

оновлена система відеонагляду у конвойному приміщенні, зали судових засідань доукомплектовані переговорними пристроями;

приміщення конвою обладнано медичною аптечкою.

Водночас, залишаються невирішеними такі питання:

у будівлі суду відсутня кімната для роботи адвоката з підсудними (засудженими);

відсутнє найпростіше укриття;

кількість, площа та освітлення кімнат для тримання підсудних (засуджених) не відповідають державним будівельним нормам;

службовий вхід, до якого доставляють підсудних (засуджених) для участі у розгляді кримінальних справ не облаштовано пандусом, чим можуть порушуватись права підсудних (засуджених) осіб з інвалідністю та користувачів крісел колісних.

Після проведення моніторингу його результати були обговорені з персоналом закладу, до персоналу донесені наявні порушення прав людини, а також буде підготовлений звіт із відповідними рекомендаціями щодо усунення порушених прав.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.