01/11/2023 11:05

Моніторинг додержання прав дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, службою у справах дітей Кам’янець-Подільської міської ради на Хмельниччині

З метою здійснення моніторингу додержання прав дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, головний спеціаліст Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Шейгец здійснила моніторинговий візит до Служби у справах дітей Кам’янець-Подільської міської ради Хмельницької області (далі – Служба).

Під час моніторингового візиту було з’ясовано, що Служба є виконавчим органом міської ради, їй підзвітна і підконтрольна та діє на підставі Положення про службу у справах дітей, Кам’янець-Подільської міської ради, яке затверджене рішенням сесії міської ради від 10.02.2021за №27/4.

Штатна чисельність працівників Служби становить 7 посадових працівників, на обслуговуванні яких перебуває 19211 дитячого населення громади, в тому числі 4721 дитина із числа внутрішньо переміщених осіб. Станом на момент моніторингу на первинному обліку в Службі перебували 94 дитини із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

З метою здійснення соціально-правового захисту дітей Службою здійснюється облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Так, на день візиту 46 дітей громади, які  проживають у 24 сім’ях, перебувають у складних життєвих обставинах. Окрім того, протягом 2023 року в Службі було зафіксовано 53 повідомлення щодо вчинення домашнього насильства стосовно дітей, утім ці повідомлення не знайшли свого підтвердження в 50 випадках. У трьох випадках було зафіксовано вчинення психологічного насильства щодо дітей.

Для соціально-правового захисту кожної конкретної дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах та яка взята на облік Службою, утворені міждисциплінарні команди, створено комісію з питань захисту прав дитини, затверджено її склад та Положення.

Водночас під час моніторингу були виявлені недоліки та порушення, що можуть призвести до порушення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема: після вибіркового перегляду особових справ дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, встановлено, що у деяких справах  відсутні індивідуальні плани соціального захисту дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах, дитини, яка залишилася без батьківського піклування, дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, не вноситься інформація щодо необхідності, коригування, перегляду та виконання індивідуальних планів; відсутні звіти про виконання індивідуальних планів суб’єктами взаємодії.

Крім того, є необхідність налагодити Службі належну взаємодію із закладами охорони здоров’я, з метою отримання інформації щодо стану здоров’я дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах, стану здоров’я її законних представників, оскільки зазначена інформація відсутня у справах дітей.  

З метою усунення виявлених недоліків та порушень прав дитини готується звіт із відповідними рекомендаціями, який буде скеровано для виконання та вжиття заходів до Дунаєвецької міської ради та до Служби.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.