Моніторинг діяльності

«Здійснення постійного публічного моніторингу діяльності Омбудсмана дозволить не лише вчасно усувати виявлені недоліки, але й попередити їх виникнення», – Валерія Лутковська.

 

Валерія Лутковська одразу після призначення на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини стала ініціатором здійснення постійного зовнішнього громадського моніторингу діяльності Омбудсмана. Для цього було створено в рамках Консультативної ради моніторинговий комітет, до якого увійшли всі зацікавлені представники громадянського суспільства (червень 2012 року).

 

1. Перший зовнішній моніторинг діяльності Уповноваженого з прав людини було здійснено 20 червня 2012 року за сприяння Людмили Коваль – члена комітету з моніторингу діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, експерта Харківської правозахисної групи.

В ньому було проаналізовано ключові кроки, здійснені Валерією Лутковською за перші два місяці перебування на посаді Омбудсмана, а також надані рекомендації щодо усунення виявлених недоліків. 

МОНІТОРИНГ ПЕРШИХ МІСЯЦІВ ДІЯЛЬНОСТІ ВАЛЕРІЇ ЛУТКОВСЬКОЇ НА ПОСАДІ ОМБУДСМАНА

 

2. Другий зовнішній моніторинг було представлено широкому загалу 2 серпня 2012 року. Він також проводився під керівництвом голови експертної групи з питань моніторингу діяльності Омбудсмена. У ньому зверталась увага на спадок, який залишився чинному Омбудсману від попередників, проаналізовано дії Омбудсмана за перші 100 днів перебування на посаді, описано системні зміни, що відбулися. Особливо було відмічено співпрацю Уповноваженого з громадськими організаціями, результатом якої стало створення Консультативної ради.

МОНІТОРИНГОВИЙ ЗВІТ ЕКСПЕРТНОЇ ГРУПИ КОНСУЛЬТАТИВНОЇ РАДИ ПРИ ОМБУДСМАНІ З ПИТАНЬ МОНІТОРИНГУ ДІЯЛЬНОСТІ УПОВНОВАЖЕНОГО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПРАВ ЛЮДИНИ: «100 ДНІВ УПОВНОВАЖЕНОГО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПРАВ ЛЮДИНИ ВАЛЕРІЇ ЛУТКОВСЬКОЇ»

 

3. Втретє оцінку діяльності Секретаріату Уповноваженого з прав людини здійснив Алар Йикс – юридичний радник Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй. У червні-липні 2012 року експерт здійснював комплексний аналіз діяльності та 9 липня 2012 року надав свої рекомендації щодо підвищення ефективної реалізації потенціалу інституції.

ОЦІНКА ПОТЕНЦІАЛУ СЕКРЕТАРІАТУ УПОВНОЖЕНОГО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПРАВ ЛЮДИНИ

 

4. Четвертий моніторинг діяльності Уповноваженого був проведений Центром Громадянських Свобод за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні. Він є безпрецедентним по своїй суті, адже діяльність Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини вперше оцінили представники інститутів українського громадянського суспільства. У дослідженні, яке 26 квітня 2013 року представила Голова Правління Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук, було проаналізовано реалізацію пріоритетів Омбудсмана, поставлених на початку призначення на посаду, а саме – прозорість, відкритість та налагодження співпраці з інститутами громадянського суспільства. Представники інститутів громадянського суспільства провели дослідження у формі письмового опитування представників українських і міжнародних ІГС та ЗМІ, що мали досвід співпраці з Секретаріатом Уповноваженого протягом 2012 року. 

 «ПЕРШИЙ РІК. ПРОЗОРІСТЬ І ВІДКРИТІСТЬ ОМБУДСМЕНА: ОЦІНКА ГРОМАДСЬКОСТІ»

 

5. П’ятий зовнішній моніторинг було представлено 29 квітня 2013 року, в якому було проаналізовано стан виконання поставлених Омбудсманом завдань на 2012 рік; аналіз діяльності Секретаріату Уповноваженого за пріоритетними напрямами; основні здобутки Інституції у 2012 році; сильні і слабкі сторони у діяльності Секретаріату Уповноваженого; стан виконання Секретаріатом рекомендацій НУО та експерта ПРООН Аллара Йикса, які були покладені в основу реформування Інституції; висновки та рекомендації щодо подальшого покращення діяльності Секретаріату Уповноваженого.
Моніторинг проводився експертною групою з питань моніторингу діяльності Омбудсмана при Консультативній Раді Уповноваженого, яку очолює експерт Харківської Правозахисної Групи Людмила Коваль.

ОЦІНКА ДІЯЛЬНОСТІ УПОВНОВАЖЕНОГО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПРАВ ЛЮДИНИ ЗА 2012 РІК