Міжнародні стандарти
Зобов'язання в рамках ОБСЄ
Конвенції
Стаття 19 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права:
1. Кожна людина має право безперешкодно дотримуватися своїх поглядів.
2. Кожна людина має право на вільне вираження свого погляду; це право включає свободу шукати, одержувати і поширювати будь-яку інформацію та ідеї, незалежно від державних кордонів, усно, письмово чи за допомогою друку або художніх форм вираження чи іншими способами на свій вибір.
3. Користування передбаченими в пункті 2 цієї статті правами накладає особливі обов’язки і особливу відповідальність. Воно може бути, отже, пов'язане з певними обмеженнями, які, однак, мають встановлюватися законом і бути необхідними:
а) для поважання прав і репутації інших осіб;
b) для охорони державної безпеки, громадського порядку, здоров'я чи моральності населення.
Стаття 10 європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод:
1. Кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств.
2. Здійснення цих свобод, оскільки воно пов'язане з обов'язками і відповідальністю, може підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду.
Конвенція «Про доступ до офіційних документів» (не ратифікована Україною)
Декларації, резолюції, рекомендації
«Декларація про свободу комунікацій в Інтернет» Комітету міністрів Ради Європи.
Декларація «Про свободу вираження поглядів та інформації» Комітету міністрів Ради Європи.
Йоганесбурзькі принципи. Національна безпека, свобода висловлювань і доступ до інформації.
Законодавство деяких країн ОБСЄ щодо доступу до інформації та захисту даних (сайт БДІПЛ ОБСЄ) – англомовна версія (представлено більшу кількість країн), російськомовна версія (менша кількість країн).
Резолюція Парламентської асамблеї Ради Європи 1142 (1997) Про парламенти й ЗМІ.