Завтра, 4 січня, відзначатиметься Всесвітній день азбуки Брайля

03/01/2020 15:37

У грудні 2018 року Генеральна Асамблея ООН постановила щороку 4 січня відзначати Всесвітній день азбуки Брайля, метою якого є підвищення обізнаності щодо реалізації прав і свобод людей з порушенням зору.

4 січня вибрано не випадково, адже саме цього дня 1809 року в місті Кувр народився відомий французький тифлопедагог Луї Брайль, який у 1829 році розробив рельєфно-крапковий шрифт, яким нині користуються незрячі у всьому світі.

Відповідно до Конвенції про права людей з інвалідністю абетка Брайля є засобом спілкування людей з порушенням зору і має важливе значення у розвитку та освіті цієї верстви населення.

Зважаючи на те, що за останнє десятиріччя політика багатьох європейських країн щодо осіб з інвалідністю зазнала суттєвих змін, проблеми осіб з інвалідністю по зору, пов’язані з бар’єрами, які не дають їм можливості активно залучатися до життя суспільства, залишаються невирішеними.

Як свідчать результати моніторингу, здійснюваного Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, особливо актуальним залишається питання забезпечення перекладу абеткою Брайля.

Під час проведення виборчого процесу в Україні Уповноваженим виявлено порушення прав осіб з інвалідністю по зору у доступі до виборчого права. Зокрема, це відсутність бюлетенів, дубльованих шрифтом Брайля.

Нагальним також на сьогодні є облаштування у публічних бібліотеках куточків із літературою, дубльованою шрифтом Брайля, що сприятиме забезпеченню рівних можливостей для читачів із порушенням зору.

Важливим кроком для поліпшення доступу осіб з порушенням зору сприймати друковану інформацію є укладення Марракешського договіру про «книги для сліпих», який ухвалено Всесвітньою організацією інтелектуальної власності у 2013 році. Цим договором передбачено можливість робити копії творів, захищених авторським правом, без дозволу від правовласників у доступних для осіб з порушеннями зору форматах – як шрифт Брайля та розповсюджувати їх на внутрішньому ринку.

Проте доводиться констатувати, що Україна до Марракешського договору досі не приєдналась. Відтак, розвиток демократичного суспільства в Україні потребує врахування нових стратегій і підходів до формування державної політики з метою забезпечення реалізації прав і свобод людям з порушенням зору на рівні з іншими громадянами країни.