Здійснено моніторинг дотримання природоохоронного законодавства КП «Водоканал» м. Запоріжжя

31/05/2019 17:05

Співробітниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено моніторинговий візит до КП «Водоканал» міста Запоріжжя з питань дотримання гарантованого Конституцією України права людини на безпечне для життя і здоров’я довкілля.

Основними функціями і завданнями КП «Водоканал» є забір, очищення та постачання води.

В 2017 році КП «Водоканал» було розроблено «Програму проведення моніторингу в зоні впливу мулових майданчиків та відвалів мулового осаду ЦОС-1, ЦОС-2 КП «Водоканал» на навколишнє природне середовище», в якій визначено точки спостереження, перелік показників фізико-хімічного аналізу та періодичність проведення моніторингу.

В 2018 році між Запорізькою міською радою України та CLEAN Solution Association (Данія) підписано Меморандум щодо вирішення проблем осаду, що надходять з каналізаційних очисних споруд КП «Водоканал». На даний час підготовлено Технічне завдання для техніко-економічного обґрунтування щодо проекту «Стічні води та біохімічне очищення в місті Запоріжжя, Україна». Наразі подальша співпраця на стадії обговорення з урахуванням датської програми бізнес-фінансування Danida Business Finance (DBF) i Nordik Environment Finance (NEFCO).

За результатами моніторингу дотримання права людини на безпечне для життя і здоров’я довкілля встановлено, що КП «Водоканал» здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади від об’єктів, пов’язаних з утворенням забруднюючих речовин, а саме: поля фільтрації (8 од.), муловий майданчик - відстійники (2 од.).

З 87 земельних ділянок, на яких КП «Водоканал» здійснює господарську діяльність, на 49 не мають правовстановлюючих документів. У зв’язку з цим не встановлені зони санітарної охорони водних об’єктів (водозабори, майданчики водопровідних споруд, водопідвідні канали). Також в натуру не винесено межі території земельних ділянок під муловими майданчиками, відвалами мулових осадів та полями фільтрації (острів Хортиця).

Не в повній мірі здійснює контроль за якістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах. Також не контролюються кількісні показники наявних у стічних водах специфічних синтетичних забруднюючих речовин (пестицидів, фармацевтичних препаратів та інших).

Також КП «Водоканал» не здійснює заходи для максимального збирання, зберігання, видалення та утилізації відходів відповідно до екологічної безпеки, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів.

За результатами моніторингу готуються відповідні акти реагування.