В Офісі Омбудсмана обговорили ситуацію у сфері психічного здоров’я в Україні

27/02/2017 10:47

«Я переконана, що результати дослідження, які ми сьогодні обговорюємо, стануть основою для напрацювання рекомендацій Уряду України та громадськості, щоб поліпшити ситуацію із захистом прав підопічних психоневрологічних інтернатів», – зазначила заступник керівника Секретаріату Уповноваженого Олена Смірнова під час експертної дискусії «Вивчення ситуації в сфері психічного здоров’я» в рамках проекту, що здійснюється в Україні за підтримки посольства Королівства Нідерландів.

У свою чергу, керівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Катерина Чумак, наголошуючи на необхідності реформування системи,зупинилася на деяких системних проблемах забезпечення прав підопічних психоневрологічних інтернатів, що були виявлені під час проведення 91 моніторингового візиту до таких інтернатів.

«Однією з найгостріших проблем, на нашу думку, є відсутність гідного ставлення до підопічних в інтернатах. Відчувається недостатність позитивного терапевтичного середовища, існує експлуатація підопічних, порушення їхнього права на використання власних коштів в рамках соціальних виплат тощо», – переконана Катерина Чумак.

Голова федерації «Глобальні ініціативи в психіатрії» Роберт Ван Уоррен представив висновки дослідження «Оцінка ситуації в психоневрологічних інтернатах в Україні та розробка плану дій».

«Система спрямована на обмеження і не передбачає розвиток потенційних можливостей людей з інвалідністю», – таку оцінку надала група іноземних експертів за результатами візитів, здійснених спільно з представниками Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму до інтернатів Донецької, Хмельницької та Житомирської областей.

Тему патерналізму в установах порушив експерт зі Швеції Ларс-Олоф Бертілу. Він переконаний – гіперопіка над підопічними має бути скасована, адже це призводить до того, що пацієнти не мають уявлення про планування власного життя, у них формується набута безпорадність.

Професор з психіатричного медсестринства Кейкенс Роберт (Голландія) зауважив недостатню підготовку молодшого і середнього медичного персоналу для роботи у таких складних умовах. Він зазначив, що «багато з працівників мають добре серце, але навіть добре серце втомлюється, якщо про нього не дбати».

Основною темою виступу експерта з Литви Довіле Йодкайте було забезпечення прав людей з інвалідністю в психоневрологічних інтернатах, а також необхідність виконання рекомендацій, наданих Україні Комітетом ООН з прав людей з інвалідністю у жовтні 2015 року.

Представник Міністерства соціальної політики Оксана Суліма розповіла про кроки, які вживаються міністерством для реформування інтернатних закладів. «Заборона на вхід до таких інтернатів» – так вона визначила перші кроки у напрямку реформування. Для цього міністерством також розроблені стандарти соціальних послуг щодо підтримувального проживання, підтримки сім’ї та навчання членів родини, створення інших альтернативних форм проживання людей з психічними розладами.

Під час дискусії міжнародні експерти запропонували також здійснювати пілотні проекти у кількох психіатричних установах.