В Іллінському психоневрологічному інтернаті Дніпропетровської області порушуються права осіб з психічними розладами на гідні умови перебування

04/12/2019 10:09

Працівниками Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини разом з громадськими моніторами здійснено моніторинговий візит до Іллінського психоневрологічного інтернату.

У 20018 році призначено нове керівництво інтернату. За цей час зроблено чимало для покращення умов проживання підопічних. Зокрема, інтернат отримав значне фінансування для здійснення капітального ремонту. Під час візиту ремонтувалося приміщення їдальні.

Водночас монітори встановили численні порушення прав підопічних.

Не здійснюються належно медичний супровід підопічних. Існує проблема з наданням стоматологічної допомоги – підопічні з гострим зубним болем є в кожному з 6 відділень, відсутнє протезування. Деякі підопічні мають проблеми з пережовуванням їжі. Людей протягом року оглядав сімейний лікар, який проживає за 30 кілометрів від установи, деяких жінок – гінеколог. Більше ніякі лікарі до установи не приїжджали. Відсутній лікар-психіатр, який за штатним розписом має бути в установі для лікування та підтримання психічного здоров’я 256 жінок. Лікар установи протягом тривалого часу перебував на лікарняному (за словами персоналу, пів року), тому призначення лікар назначав дистанційно.

Порушуються права жінок на гідність, свободу пересування. Багатьох жінок, і у віці, і молодих, стрижуть наголо, позбавляючи індивідуальності.

У 4 корпусах особи з психічним розладами повністю ізольовані від світу, тобто незаконно позбавлені волі. Вони проживають у відділеннях, з яких можуть виходити лише у невеличкий дворик, загороджений з усіх сторін. З ними не ведеться ніяка робота, вони не запрошуються на концерти та зустрічі, що відбуваються в установі. Жінки не мають доступу до книжок, їм не забезпечена мінімальна денна зайнятість. Є лише телевізори в холах. Деякі жінки з нудьги допомагають персоналу з прибирання кімнат та приміщень загального користування.

У кімнатах 5-6 корпусів для так званих «ізольованих» встановлені старі ліжка з металевими сітками, відсутні умови для зберігання особистих речей, оскільки тумбочки встановлені по одній на спальню. У цих відділеннях, за словами персоналу, поміщені особи, схильні до втечі. У кімнаті з заґратованими дверима під час загострення психічного стану закривають не лише особу в стані збудження, а й ще трьох її сусідок. За словами персоналу, такий стан може тривати від декількох днів до кількох тижнів, відповідно відбувається подвійна ізоляція людей. Вони не можуть виходити не лише з корпусу, а й з кімнати.

У інфекційному відділенні проживають роками особи, які перенесли інфекційні захворювання. У одній з підопічних туберкульоз виявили за 8 місяців перебування в інтернаті.

За результатами моніторингового візиту будуть підготовлені листи реагування Уповноваженого до Дніпропетровського обласної державної адміністрації та прокуратури.

Звіт за результатами візиту