Ув’язнених з відкритою формою туберкульозу, які потребують негайного лікування, уподовж трьох місяців етапують з Херсонського СІЗО до Херсонської ВК №61

23/09/2019 18:25

У рамках реалізації національного превентивного механізму працівниками  Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, спільно із представниками громадськості здійснено моніторинговий візит до державних установ «Херсонська виправна колонія (№61)» «Херсонський слідчий ізолятор», що розташовані в місті Херсон.

Під час моніторингового візиту виявлено ряд суттєвих порушень вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій і норм у сфері поводження із засудженими.

Попри задовільні умови утримання, які створено для довічно засуджених у державній установі «Херсонська виправна колонія (№61)», та засуджених в її окремих ізольованих дільницях, установа потребує значних коштів для капітального ремонту системи комунікацій, які знаходяться у вкрай зношеному стані, проведення реконструкції аварійних приміщень дисциплінарного ізолятора, арештного дому та дільниці посиленого контролю, ремонту гарячого цеху їдальні тощо.

В ході візиту з’ясовано, що після встановлення діагнозу «туберкульоз» особам, які утримуються у державній установі «Херсонський слідчий ізолятор», вони повинні очікувати етапування до державної установи «Херсонська виправна колонія (№61)», яка фактично розташована за спільним парканом,  близько трьох місяців. Внаслідок цього втрачається дорогоцінний час для лікування  соціально небезпечної хвороби. 

Водночас у державній установі «Херсонський слідчий ізолятор» відсутній ізолятор для хворих на інфекційні захворювання, через що хворі на туберкульоз утримуються в камерах разом з іншими ув’язненими.

Моніторами було встановлено, що відбір мокротиння в державній установі «Херсонська виправна колонія (№61)» проводиться не у спеціально відведеному та облаштованому місці, а в усіх без виключення прогулянкових двориках, безпосередньо в ізольованих дільницях поряд з місцем для паління тощо. Медичні працівники більше року не проходили періодичний медичний огляд. А працівники установи під час спілкування з засудженими хворими на заразні форми туберкульозу піддають себе ризику, не використовуючи індивідуальні засоби захисту.

На законодавчому рівні не врегульовано питання щодо виплат працівникам ДУ «Херсонська виправна колонія (№ 61)» за роботу в шкідливих умовах праці, а саме за здійснення охорони, належної ізоляції, постійного нагляду за засудженими, хворими на туберкульоз, та їх переміщення у дільницях на території установи.

Залишається вакантною посада психолога цієї установи, що незадовільно впливає на організацію психологічного супроводу засуджених, в тому числі до  довічного позбавлення волі.

Засуджені до довічного позбавлення волі нарікали на низьку якість  надання їм безоплатної правової допомоги.

В приміщенні чергової частини виявлено заґратовану клітку, наявність якої не передбачена чинним кримінально-виконавчим законодавством. Утримання в такій клітці є принизливим та може тлумачитись, як неналежне  поводження.

За результатом моніторингового візиту до Міністерства юстиції України буде спрямований відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав засуджених та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення.

Звіт за результатами візиту