Уповноважений взяла участь у погоджувальній раді Верховної Ради

11/03/2019 18:59

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова взяла участь у погоджувальній раді ВРУ. До порядку денного засідань, які відбудуться цього пленарного тижня, пропонується внести 54 законопроекти, які стосуються прав людини.

Так, до 31 законопроекту Уповноважений не має зауважень та пропонує їх підтримати.

Серед них законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№5670-д від 09.06.2017), який спрямовано на застосування української мови як державної у публічних сферах суспільного життя (в публічних сферах, в освіті і науці, у сфері спорту, телекомунікацій і т.д).

Також, Омбудсман підтримує внесення змін до Закону України № 6656 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (щодо соціального захисту учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС). Законопроектом передбачається внесення змін до пункту 1 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Цими змінами пропонується надати право на отримання особам, які станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися в зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років, посвідчення особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Підтримано із застереженнями законопроект № 7442 щодо внесення зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо посилення соціального захисту військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції.

Уповноважений зазначила, що запропонована норма містить дискримінаційні ознаки, оскільки не враховує можливість надання медичної допомоги іншим особам з інвалідністю внаслідок війни, визначеним у статті 7 Закону. Прийняття цього законопроекту у запропонованій редакції може призвести до позбавлення можливості визначених осіб з інвалідністю внаслідок війни обслуговуватися в інших закладах охорони здоров’я за місцем проживання (тимчасового перебування тощо), крім тих, що визначені законопроектом.

Крім того, до 13 проектів є зауваження, 3 потребують доопрацювання, а 7 не підтримані Уповноваженим.

Законопроект «Про електронні комунікації» № 3549-1 буде підтриманий Омбудсманом за умови врахування деяких зауважень щодо пропозиції призначення Президентом України складу національного регулятора, а також відсутності невичерпного переліку підстав звільнення Голови Національного регулятора, у зв’язку з невідповідністю задекларованому в частині 4 статті 17 проекту Закону принципу незалежності діяльності регулятора.

Проект Закону № 7276 пропонує внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення належного доступу Національного агентства з питань запобігання корупції до інформації, необхідної для реалізації його повноважень. Подібні зміни створюють загрозу безконтрольного доступу НАЗК до інформації. Фактично, створюється ситуація за якої співробітники НАЗК матимуть необмежений доступ до інформації, яка не пов’язана з їх службовою діяльністю та справами, які ними розглядаються.

Це призведе до порушення права особи на приватність, гарантованого Конституцією України, Законом України «Про захист персональних даних» та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.