Уповноважений Людмила Денісова направила листа до Вищої ради правосуддя

29/12/2018 12:15

Упродовж 2018 року Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснювалась перевірка забезпечення соціального захисту дітей органами опіки та піклування. Такі перевірки проводились у Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Київській, Луганській, Одеській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській областях.

У результаті було виявлено, що значна кількість дітей перебувають у центрах соціально-психологічної реабілітації населення, притулках для дітей понад встановлений законодавством строк. Так, законодавчо закріплено, що діти можуть перебувати у притулку не більш як 90 діб, а у центрі - соціально-психологічної реабілітації не більше 12 місяців.

Крім того, встановлено, що однією з основних причин затягування терміну перебування дитини у таких закладах є той факт, що судами непропорційно та необґрунтовано тривало, розглядаються справи про позбавлення батьківських прав.

Таким чином, дитина опиняється у ситуації, коли вона фактично позбавлена опіки та піклування з боку батьків та при цьому, через відсутність судового рішення, не може отримати належний захист та забезпечення, гарантовані державою.

З метою встановлення об’єктивних причин, які призвели до такої ситуації, Секретаріатом Уповноваженого було проведено аналіз штатної чисельності суддів в Україні і встановлено, що наразі вакантними залишаються 32,5% від усіх посад суддів першої та апеляційної інстанцій загальної та адміністративної юрисдикцій. Найгірша ситуація спостерігається в Одеській, Сумській, Херсонській та Черкаській областях.

Задля виправлення ситуації, що склалась, та з метою захисту прав та інтересів дітей Уповноваженим було направлено лист до Вищої Ради правосуддя із проханням вжити усіх можливих у межах компетенції заходів для прискорення призначення кандидатів на посаду судді, що, у свою чергу, сприятиме вирішенню проблеми непропорційно та необґрунтовано тривалого розгляду судових справ.