У посадових інструкціях вчителів Уманського навчально-реабілітаційного центру на Черкащині передбачене притягнення учнів до дисциплінарної відповідальності

10/06/2019 18:03

У рамках реалізації національного превентивного механізму Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в центральних областях Валерій Ольховий, регіональний представник Уповноваженого у Черкаській області Валерій Єфіменко, регіональний координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого Наталія Гурковська та громадський монітор Леся Валяєва здійснили візит до комунального закладу «Уманський навчально-реабілітаційний центр Черкаської обласної ради».

Під час візиту здійснювався моніторинг дотримання прав вихованців на отримання відповідного рівня освіти та індивідуального розвитку, реалізації права на гідні умови проживання.

В навчально-реабілітаційному центрі навчаються на виховуються діти дошкільного та молодшого шкільного віку з різними захворюваннями, а саме: з дитячим церебральним паралічем, хворобою Дауна, з різними формами аутизму, затримкою психічного розвитку, з розумовою відсталістю, з порушеннями слуху та мови.

В закладі функціонує 2 групи для дошкільнят з порушеннями слуху та 5 груп для дошкільнят з тяжкими порушеннями мовлення. У шкільному відділенні діє перший клас для дітей з тяжкими порушеннями мовлення та четвертий клас для дітей з інтелектуальними порушеннями.

Класи для навчання обладнані сучасною слуховою апаратурою та необхідним логопедичним обладнанням, облаштовані кімнати дитячої творчості, ляльковий театр, фізкультурна та музична зала, ігровий майданчик, масажний та фізіотерапевтичний кабінет.

Під час візиту виявлено порушення права дітей на достатній життєвий рівень, зокрема, в житлових приміщеннях закладу не дотримуються норми площі проживання на одного вихованця. У кімнатах проживає по 12-13 дітей, ліжка встановлено впритул, діти не мають індивідуальних тумбочок та стільців, санвузли не обладнані перегородками та дверцятами, що порушує вільний простір дітей та право на повагу до приватного життя. Медичним персоналом центру не дотримуються вимоги санітарних норм щодо періодичності кварцування маніпуляційного кабінету та ізолятора. Крім того членами моніторингової групи виявлено прострочені медичні препарати.

На складі виявлені прострочені продукти харчування, на мішках з сухофруктами, мороженою рибою та курячими стегенцями відсутня інформація про дату їх виробництва та строк придатності, порушуються правила товарного сусідства при зберігання продуктів, в їдальні в день візиту було відсутнє меню. У пісочниці на ігровій площадці немає піску, лише бур’ян.

Посадовими інструкціями вчителів передбачена можливість притягнення учнів до дисциплінарної відповідальності, що суперечить положенням Конвенції про права дітей, якою на державу покладено обов’язок вживати всіх необхідних заходів, щоб шкільна дисципліна була забезпечена методами, що ґрунтуються на повазі до людської гідності дитини.

Результати моніторингового візиту обговорено з в. о. директора Уманського НРЦ, лікарем, дієтсестрою, завідуючою господарством та надано відповідні рекомендації щодо усунення виявлених порушень. До Черкаської облдержадміністрації та обласної ради буде направлено відповідний звіт та листи реагування.