Українському НПМ – 4 роки

04/11/2016 16:42

Сьогодні, 4 листопада 2016 року, виповнюється 4 роки функціонування національного превентивного механізму в Україні.

Як відомо, 2 жовтня 2012 року було внесено зміни до Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», однією з яких на Уповноваженого покладено функції національного превентивного механізму. Вказані зміни набули чинності 4 листопада 2012 року.

Після проведення громадських обговорень за участю відомих національних та міжнародних експертів було прийнято рішення про запровадження в Україні національного превентивного механізму у форматі «Омбудсман плюс», що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками Офісу Омбудсмана спільно з громадськими моніторами, які пройшли відповідне навчання.

Найближчим часом український НПМ звітуватиме про 4 роки своєї діяльності.

Головна ідея національного превентивного механізму полягає у запровадженні системи регулярних, незалежних відвідувань будь-якого місця, що перебуває під юрисдикцією та контролем держави, де утримуються чи можуть утримуватися особи, позбавлені волі, за розпорядженням державного органу чи за його вказівкою, або з його відома чи мовчазної згоди. Такі моніторингові відвідування місць несвободи незалежними експертами мають стримувальний вплив на державні органи і, відповідно, мінімізують ризик стати жертвою неналежного поводження та катування.

Нагадаємо, цього року також відзначається 10-та річниця Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання (у 2002 році він був прийнятий, а в 2006 році набув чинності). Вказаним документом передбачено запровадження національного превентивного механізму, який на міжнародному рівні довів свою ефективність щодо запобігання катуванням та жорсткому поводженню. Україна ратифікувала Факультативний протокол 21 липня 2006 року.