Українська національна інституція з прав людини – незалежна та ефективна

12/03/2015 15:36

Таку оцінку діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковській було надано Міжнародним координаційним комітетом національних інституцій з просування і захисту прав людини (МКК).

Сьогодні, 12 березня 2015 року, під час 28-ої Щорічної зустрічі МКК у Женеві Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковській було вручено сертифікат акредитації зі статусом «А», що свідчить про повну відповідність національної інституції з прав людини в Україні  «Паризьким принципам», затвердженим Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році.

«Ця відзнака є свідченням відмінної репутації та високого визнання, які Офіс Уповноваженого здобув серед правозахисників та неурядових організацій, які обстоюють права людини в Україні та в усьому світі», – зазначили представники Німеччини, вітаючи українського Омбудсмана з нагоди присвоєння національної інституції з прав людини в Україні  статусу «А».

Нагадаємо, 29 грудня 2014 року за результатами вивчення дворічної діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини рішенням Бюро Міжнародного координаційного комітету ООН інституції Уповноваженого ВРУ з прав людини було присвоєно статус А – найвищий статус відповідності Паризьким принципам ООН.

Рішення Бюро МКК ґрунтувалось на основі думки представників української правозахисної спільноти та неурядових організацій, позиції колег в рамках європейської мережі національних інституцій з прав людини та міжнародних партнерів. Зокрема, оцінювалась ефективність, незалежність і незаангажованість інституції Омбудсмана України.

Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська у грудні 2013 року звернулася до Женевського офісу ООН з проханням здійснити акредитацію очолюваної інституції на повну відповідність вказаним Паризьким принципам. Протягом року фахівцями відповідного підкомітету ООН вивчалася діяльність Секретаріату Уповноваженого, зокрема, щорічні доповіді про стан дотримання прав і свобод людини в Україні за 2012 і 2013 роки, а також спеціальні доповіді.
Крім того, у рішенні Бюро Міжнародного координаційного комітету ООН було зазначено рекомендацію щодо адекватного фінансування інституції. Зокрема, вказано, що цілком вітається розширення функцій новими законами Уповноваженого в сфері боротьби з дискримінацією, захисту персональних даних, національного превентивного механізму та представництва осіб у судах, проте висловлено стурбованість, що недостатність фінансування не сприяє відповідному розвитку інституційної спроможності Секретаріату Уповноваженого з прав людини.