Українцям на месенджери надходять списки точних адрес, де, начебто, проживають особи інфіковані коронавірусом

02/04/2020 14:44

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надійшла інформація про те, що деякими особами з використанням месенджерів (Telegram, Viber, WhatsApp тощо) поширюються списки точних адрес (із зазначенням номерів квартир) де, начебто, проживають особи інфіковані коронавірусом.

У зв'язку із зазначеним, застерігаємо про таке:

Статтею 32 Конституції України передбачено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Правові відносини, пов’язані із захистом і обробкою персональних даних регулюються Законом України «Про захист персональних даних» (далі – Закон), який спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв’язку з обробкою персональних даних.

Загальні вимоги до обробки персональних даних передбачені статтею 6 Закону. Зокрема, обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.

Статтею 7 Закону встановлені особливі вимоги до обробки персональних даних, зокрема, забороняється обробка персональних даних що стосуються здоров’я. Такі дані можуть обробляти, зокрема, органи державної влади відповідно до їх повноважень та лише у випадках прямо передбачених законом.

Положеннями статті 2 Закону встановлено, що персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Слід зауважити, що точна адреса проживання з великою ймовірністю дає змогу ідентифікувати особу. А розповсюдження відомостей про здоров'я, зокрема про, начебто, інфікованість небезпечною заразною хворобою у поєднанні з точною адресою є втручанням в особисте і сімейне життя та створює передумову для такого втручання іншими особами. Більш того розповсюдження такої інформації може призвести до заподіяння моральної, фізичної та матеріальної шкоди через несвідомі або ворожі дії інших осіб.

Звертаємо увагу, що розповсюдження вищезгаданої інформації може стати підставою для притягнення до адміністративної (ст. 188-39 КУпАП) або кримінальної відповідальності (ст. 182 ККУ)!

Також, слід зважати на сумнівну достовірність інформації. Згадані списки можуть створюватися з метою підвищення рейтингів різних груп та каналів у месенджерах, з метою особистої помсти або з хуліганських мотивів.

Офіс Омбудсмана закликає бути свідомими та утриматися від розповсюдження такої інформації!