У Житомирі співробітники Управління з дотримання прав дитини та сім’ї Офісу Омбудсмана здійснили моніторинг дотримання прав дітей в умовах альтернативної опіки

09/09/2019 14:33

Співробітники Управління з дотримання прав дитини та сім’ї у рамках меморандуму про взаєморозуміння між Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Міністерством соціальної політики України, Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Громадською спілкою «Українська мережа за права дитини» здійснили моніторинговий візит до міста Житомир з метою перевірки дотримання прав дітей в умовах альтернативної опіки.

Моніторингом було охоплено комунальний заклад «Житомирський обласний спеціалізований будинок дитини для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків» Житомирської обласної ради, а також служба у справах дітей Житомирської обласної державної адміністрації та Житомирський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

На час візиту у будинку дитини виховувалось 103 дитини, віком від народження до 6 років, у паліативному відділенні до 8-ми років. Заклад опікується дітьми-сиротами та дітьми, які залишились без батьківського піклування, дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах (за заявами батьків) та діти з інвалідністю.

У закладі створені сприятливі умови для виховання, розвитку дітей, надання реабілітаційних послуг. Будинок дитини має добре організований виховний процес для здобуття дітьми дошкільної освіти. З дітьми з особливими потребами проводяться реабілітаційні заходи та заняття згідно з Індивідуальними програмами розвитку дитини (ІПР). Вихователі та логопеди в роботі з дітьми використовують різні методики: Бобот-терапія, Войта-терапія, Монтессорі-терапія, арт-терапія та інші методики корекційної педагогіки. З дітьми працюють також дефектолог, інструктор ЛФК.

Із виявлених недоліків варто відзначити відсутність налагодженої співпраці будинку дитини із місцевими службами у справах дітей та центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, враховуючи той факт, що діти у закладі виховуються із всіх районів Житомирської області. Грубо порушуються терміни надання дітям статусу позбавленого батьківського піклування: замість 2 місяців процес триває 1,5–2 роки

Також службою у справах дітей обласної державної адміністрації не здійснюється достатній контроль за діяльністю центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, що функціонують на території області. Планові перевірки цих закладів здійснюються 1 раз на рік, і як правило аналізується лише термін перебування дітей в закладі, наявність передбачених законодавством документів в особових справах дітей. Натомість не приділяється увага якості надання дошкільної освіти, матеріальному забезпеченню дітей, дотриманню прав дитини на медичні послуги, збалансоване харчування, захисті майнових та житлових прав вихованців закладу.

Щодо Житомирського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді варто наголосити на відсутності аналітичної роботи щодо якості надання місцевими центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді соціальних послуг сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах, особливо тим сім’ям, діти яких перебувають в закладах інституційного догляду. Аналіз відповідної інформації зводиться лише до статистичних даних, що не дає можливість оцінити надання родині соціальних послуг у відповідності до її потреб.

Відтак порушується право дітей на виховання в сім’ї, а батьки, які не в змозі подолати самостійно складні життєві обставини, – на отримання відповідних послуг та соціальний супровід.

За результатами моніторингових візитів готуються відповідні листи-реагування щодо вжиття заходів з метою усунення об’єктами моніторингу виявлених порушень.