У Відні обговорили питання підвищення ефективності національних превентивних механізмів

11/04/2014 15:45

9-10 квітня 2014 року у Відні Асоціація з питань запобігання тортурам провела засідання з питань реалізації національних превентивних механізмів.

Цей захід організовано у контексті головування Швейцарії в ОБСЄ, яка в якості головуючої країни вважає своїм пріоритетним завданням питання запобігання тортурам.

Представник Уповноваженого з питань реалізації національного превентивного механізму Юрій Бєлоусов взяв участь у вказаному засіданні, під час якого повідомив присутнім про становлення та діяльність НПМ в Україні, який діє на базі Секретаріату Уповноваженого у форматі «Омбудсман +». Розповідаючи про позитивні досягнення НПМ в Україні, Юрій Бєлоусов зазначив, що у 2013 році було підготовлено та представлено дві спеціальні доповіді Уповноваженого, які стосуються особливих аспектів дотримання прав людини в місцях несвободи – Спеціальну доповідь щодо дотримання прав дитини в закладах соціальної реабілітації та Спеціальну доповідь  щодо стану забезпечення права на медичну допомогу у слідчих ізоляторах Державної пенітенціарної служби України. 

Під час засідання також розглядалися питання щодо практичної реалізації НПМ, визначення викликів і вироблення рекомендацій для держав-учасників ОБСЄ щодо підвищення ефективності НПМ у цьому зв’язку.

Для довідки

Наразі 72 країни приєдналися до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання, 57 країн запровадили діяльність національних превентивних механізмів, із яких 36 – в країнах регіону ОБСЄ.

Асоціація із запобігання катувань із Секретаріатом у Женеві (Швейцарія) була створена у 1977 році і є міжнародною громадською організацією, яка здійснює діяльність у сфері захисту прав людини. Її завданням визначено запобігання тортурам і принизливому для гідності поводженню з людьми. У цьому напрямку Асоціація намагається забезпечити широке впровадження положень міжнародного законодавства і правових принципів із заборони катувань, а також сприяти посиленню засобів попередження поганого поводження, наприклад, шляхом відвідування місць ув’язнення.