У Секретаріаті Уповноваженого відбувся круглий стіл щодо протидії булінгу та створення безпечного інформаційного простору

15/08/2019 12:59

У Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбувся круглий стіл «Булінг. Протидія явищу та створення безпечного інформаційного простору». У заході взяли участь представники Міністерства освіти і науки, Міністерства соціальної політики, Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук, Національної поліції, Національної Ради з питань телебачення та радіомовлення, фахівців освітньої галузі, представників засобів масової інформації, міжнародних і неурядових організацій.

Варто зазначити, що темі булінгу наразі приділяється значна увага, у тому числі в засобах масової інформації. Проте, окрім позитивних моментів, які, зокрема, полягають у сприянні інформативної обізнаності суспільства, існує зворотна сторона, яка завдає шкоди дитині через перебільшене та часто нетактовне висвітлення випадків булінгу у ЗМІ.

Метою круглого столу було здійснення аналізу ефективності реалізації законодавства з протидії булінгу, ухваленого у січні поточного року (Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню), що набув чинності 19 січня 2019 року). Учасники зустрічі дійшли висновку, що введення адміністративної відповідальності за вчинення булінгу, в цілому, має позитивний вплив щодо зменшення випадків цього явища.

Водночас учасники заходу акцентували увагу на необхідності проведення превентивної роботи, яку повинні здійснювати батьки, а також психологи та педагоги закладів освіти для врегулювання ситуації на початковій стадії проявів булінгу.

У контексті впливу медіа на свідомість та формування поглядів суспільства, окрему увагу учасників заходу привернули питання дотримання етичних норм під час висвітлення тематики булінгу у засобах масової інформації та в інтернет просторі.

Наразі складно притягнути до відповідальності суб’єктів інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення через відсутність законодавчих механізмів, що чітко регулюють/забороняють висвітлення інформації, яка, зокрема, безпосередньо може вплинути на права та інтереси дітей.

Учасники круглого столу дійшли спільного висновку про необхідність підвищення обізнаності щодо цього явища фахівців, дотичних до процесу створення медіа продукції. Насамперед, це необхідно задля уникнення тиражування хибної інформації, упереджень та помилок, які призводять до негативних наслідків для учасників конфліктної ситуації.

За підсумками обговорення будуть підготовлені відповідні рекомендації для представників засобів масової інформації, для врахування при створенні та висвітленні інформації на тему булінгу.