У Роменському міськрайонному суді на Сумщині не укомплектовано суддівський штат: результати моніторингового візиту

06/08/2019 15:42

Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВРУ з прав людини в Сумській області Ірина Білик спільно з громадським монітором Романом Сухоставцем здійснили моніторинговий візит в рамках реалізації національного превентивного механізму до Роменського міськрайонного суду Сумської області.

Суд розташовується у 2 будівлях на різних вулицях міста Ромни. Оскільки Роменський міськрайсуд не має власної будівлі, тому перебуває в орендованих приміщеннях, що не дозволяє його обладнати відповідно до вимог законодавства. Зокрема, відсутня кімната для конфіденційного спілкування з адвокатом та ознайомлення з матеріалами справи. Приміщення для конвою і утримання підсудних (засуджених) осіб також відсутнє, що може свідчити про утримування ув’язнених в автозаках або залах судових засідань. Також потребує додаткового вивчення питання щодо роздільного тримання чоловіків, жінок, дорослих осіб та дітей. Окремої кімнати для особового складу конвою в суді також не створено. Маршрути конвоювання у приміщені суду не ізольовані від сторонніх осіб, в’їзд для спецтранспорту не огороджено.

Також в суді не визначено особу, відповідальну за надання домедичної допомоги, аптечка була замкнена у кабінеті заступника керівника апарату Роменського міськрайсуду, яка знаходилася у відпустці.

Суд має шість залів судових засідань, 4 з них використовуються для розгляду кримінальних справ. У залах встановлено кабіни із спеціального захисного скла, що відповідає міжнародним стандартам. В одному приміщенні виявлено заґратовану нішу в стіні судової зали, проте працівники суду категорично запевнили, що вона не використовується, а в даному приміщенні слухаються виключно цивільні та адміністративні справи.

Для забезпечення доступності судочинства для маломобільних груп, засідання для таких людей проводяться на першому поверсі будівлі, на окремих приміщеннях встановлені таблички з шрифтом Брайля та обладнано пандус та кнопки виклику на вході в приміщення, проте інших пристосувань в суді не створено.

Охорона одного з приміщень суду здійснюється силами Роменського відділу поліції. Проте, за словами працівників міськрайсуду, вона неефективна, хоча в будівлі створено приміщення для чергового, встановлено металошукач та турнікет, відеоспостереження. В іншій будівлі охорона взагалі відсутня.

Також проблемним питанням Роменського міськрайсуду є неукомплектованість суддівського штату. З 10 посад, передбачених штатним розписом, укомплектовані лише 4, з яких 1 суддя без повноважень, 1 суддя на момент візиту перебуває в щорічній відпустці, що призводить до порушення розумних строків розгляду справ.

За підсумками моніторингового візиту буде підготовлений звіт та направлені відповідні акти реагування.