У Нижньо-Станівецькому психоневрологічному інтернаті на Буковині створюються умови, наближені до домашніх

27/06/2019 11:01

Співробітники Департаменту реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини спільно з громадськими моніторами здійснили повторний  моніторинговий візит до Нижньо-Станівецького психоневрологічного інтернату Чернівецької області.

Після попереднього візиту, який відбувся у грудні 2017 року, у Нижньо-Станівецькому психоневрологічному інтернаті відбулися кардинальні зміни. Представники моніторингової групи помітили, що персонал закладу створив для своїх підопічних умови, наближені до домашніх. Так, у приміщенні денного перебування, у якому під час попереднього візиту підопічні перебували в умовах, які принижували людську гідність, наразі проведено перепланування та завершуються ремонтні роботи. Під час спілкування моніторів з підопічними, ті зізналися, що після першого візиту з вікон закладу відразу зняли всі ґрати, а в приміщеннях зробили ремонт, обладнали меблями, в кімнаті для ізоляції встановили телевізор.

На виконання рекомендацій Уповноваженого стосовно зловживання особистими коштами підопічних, наразі в інтернаті налагоджено дієвий та прозорий механізм обліку та витрачання пенсійних коштів, який враховує побажання та потреби кожного підопічного.

У 2018 році керівництво закладу віднайшло кошти для протезування зубів 8 підопічним. Завдяки додатковому фінансуванню з обласного бюджету у першому півріччі 2019 року вже протезовано 9 осіб.

Крім того, протягом 2018-2019 років персоналом інтернату було підготовлено та подано до суду документи на всіх підопічних стосовно перегляду рішень про їх недієздатність. За результатами цієї роботи 12 підопічним поновлено дієздатність,  ще трьох визнано обмежено дієздатними. 

Водночас  залишилися проблеми, на які було акцентовано увагу моніторинговою групою. Так, протягом дня підопічні не мають доступу до ліжка і вимушені перебувати на лавках просто неба. Також у недостатній кількості технічні засоби для самообслуговування.

За результатами проведеного моніторингового візиту акти реагування Уповноваженого з прав людини будуть направлені до обласної державної адміністрації та керівництву установи.