У Довжоцькому будинку-інтернаті на Хмельниччині не вистачає персоналу для догляду за громадянами похилого віку та особами з інвалідністю

14/06/2019 13:10

Співробітники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини разом з громадськими моніторами здійснили візит до Довжоцького будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю Хмельницької обласної ради.

Під час повторного моніторингового візиту встановлено, що колективом установи виконано частину рекомендацій, наданих під час моніторингового візиту в листопаді 2018 року. Відтоді виготовлено ширми в спальні кімнати для забезпечення приватності мешканців. Поліпшено матеріально-технічну базу установи: замінено посуд, інвентар для прибирання, відремонтовано харчоблок, придбано холодильник для молочної продукції. Таке ж холодильне обладнання обласна державна адміністрація придбала для усіх установ подібного типу.

Втім, в установі залишаються невирішеними проблеми, розв’язання яких не залежить від адміністрації установи. Зокрема, актуальним питанням залишається забезпечення ліками хворих під час їхньої госпіталізації. Якщо мешканець потрапляє до лікарні, то установа зобов’язана про це поінформувати пенсійний фонд і не отримує протягом цього часу 75% пенсійних коштів, призначених на утримання. Пенсійний фонд переховує 100% коштів госпіталізованому громадянину, до того ж, відбувається це з затримкою у 2-3 місяці. Лікарні ж надають будинку-інтернату списки медикаментів, які необхідно придбати для лікування. Таким чином, установа не отримавши кошти на утримання громадянина у період госпіталізації, має знаходити власні шляхи забезпечення його ліками.

У будинку-інтернеті не вистачає персоналу для догляду. Так, догляд 33 мешканців вдень і вночі здійснює 1 молодша медична сестра. Вона починає працювати о 4-й ранку, до того ж обслуговує 10 ліжкових хворих. До її численних обов’язків входить допомога у здійсненні санітарно-гігієнічних процедур, заміні памперсів, годування з ложки, вивезення маломобільних громадян на візках на прогулянку тощо. За таку важку роботу працівник отримує заробітну плату, яка не вмотивовує і не забезпечує базових потреб. Наприклад, у травні 2019 року, зі слів працівників, санітарка отримала на руки 3 970 гривень, медична сестра – 3 700. Таке становище з оплатою праці персоналу створює проблему щодо забезпеченням установи кадрами та впливає на рівень догляду за особами похилого віку.

За результатами моніторингового візиту будуть надіслані листи реагування до керівництва Хмельницької державної адміністраці.