У Центрі соціальної підтримки дітей та сімей «Нова Надія» на Київщині виявлені серйозні порушення прав дітей

19/09/2019 17:51

З метою перевірки дотримання прав дітей в умовах альтернативної опіки працівниками Управління з дотримання прав дитини та сім’ї Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини здійснено моніторинговий візит до Центру соціальної підтримки дітей та сімей «Нова Надія».

Моніторинг проведено у рамках співпраці Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з Міністерством соціальної політики України, Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Громадською спілкою «Українська мережа за права дитини».

Під час відвідування Центру з’ясовано, що у закладі функціонують відділення термінового влаштування, яке призначене для дітей, які опинились у складних життєвих обставинах віком від 0 до 18 років, та малий груповий будинок. Утім належним чином оформлених установчих документів, що визначають порядок діяльності закладу, немає, що є грубим порушенням законодавства у сфері захисту прав дітей і ставить під сумнів законність існування та функціонування Центру.

Крім того, виявлені порушення у процесі добору кадрів: штатний розпис та посадові інструкції відсутні, вихователі не мають обов’язкової для роботи з дітьми педагогічної освіти та офіційно не працевлаштовані.

Зафіксовано перевищення терміну перебування дітей у закладі, встановленого законодавством. Журнал обліку дітей та особові справи не ведуться, документи, які підтверджують підстави влаштування дітей до закладу відсутні.

Порушено право вихованців на освіту, належні умови утримання та харчування, охорону здоров’я.

Діти відвідують школу, проте не всі забезпечені підручниками. Так, один із вихованців, перебуваючи у четвертому класі, із підручників має один буквар для першого класу, адже дитина у 9 років не вміє читати. Водночас жодних заходів зокрема, обстеження дитини в інклюзивно-ресурсному центрі з метою виявлення його освітніх потреб, здійснено не було.

Через невелику площу приміщення діти позбавлені власного особистого простору, у спальних кімнатах прибирання здійснюється не регулярно, недостатнє освітлення.

Діти не мають доступу до телефонного зв’язку та мережі Інтернет.

Організація процесу харчування також здійснена з порушеннями: денне меню не співпадало з фактично приготованими стравами, правила зберігання продуктів не дотримано, виявлені продукти, строк придатності яких закінчився.

Не забезпечено право дітей на охорону здоров’я. Договори на медичне забезпечення не укладені. Медичні препарати  перебувають у вільному доступі для дітей, етикетки яких не місять українського перекладу, а також виявлені медикаменти, строк придатності яких вичерпано. У закладі відсутній медичний працівник та психолог.

Вказані факти свідчать про бездіяльність служби у справах дітей Іванківської районної державної адміністрації, яка направляє дітей до Центру, щодо захисту їх прав та інтересів.

За результатами моніторингового візиту готується Подання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо вжиття невідкладних заходів з метою усунення виявлених порушень.