У Чорноморському відділенні ГУНП в Одеській області виявлені порушення права на приватність доставлених і затриманих осіб

16/05/2019 11:13

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області Валентин Михайлов разом з громадськими моніторами Національного превентивного механізму Іриною Чимбер, Володимиром Саркісяном здійснили плановий візит до Чорноморського відділення Головного управління Національної поліції в Одеській області у м. Чорноморськ.

Метою візиту було ознайомлення з умовами перебування затриманих та інших категорій громадян на території відділення та дотримання співробітниками установи прав людини. Під час візиту був перевірений також технічний та організаційний стан відділення. Оглядом встановлені певні недоліки.

Центральний вхід до будівлі облаштований пандусом, втім, стан його та конструкція не відповідає вимогам ДБН В.2.2-17:2006 «Доступність будинків і споруд для мало мобільних груп населення». Зокрема, не обладнаний поручнями та бортиками і наражає на небезпеку відвідувачів з особливими потребами.

На фасаді будівлі відсутня табличка затвердженої форми з офіційною назвою та атрибутами державної установи. Втім, розташована на фасаді скорочена назва виконана літерами, що добре читаються і однозначно ідентифікують установу.

Вхід до відділення та кімнати очікування (вестибюлю) вільний, приміщення вестибюлю має денне та штучне освітлення, однак не облаштоване достатньою кількістю стільців. Вільного доступу до туалету для осіб, що очікують на виклик, немає. Книга скарг і пропозицій у наявності, доступ до неї вільний. Останній запис датований лютим поточного року.

Приміщення приймальні для громадян у наявності, однак, на час візиту перебуває у стані ремонту. На інформаційному стенді бракує інформації про контакти Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини, Представника Уповноваженого з прав людини у південних областях та номерів гарячої лінії ГУНП в Одеській області. У посадовій інструкції інспектора-чергового групи реагування зазначається відповідальність щодо допущення порушень прав і свобод затриманих та доставлених, втім ані посилань на Європейську Конвенцію з прав людини, тим паче, викладення її змісту, у документі немає.

Слід зауважити неналежне ведення Журналу обліку доставлених, відвідувачів та запрошених,  у якому, зокрема, не був зроблений запис про візит представника Уповноваженого та моніторів та термін їхнього перебування на території установи.

На момент візиту затриманих і доставлених у відділ не виявлено. Кімната для затриманих і доставлених не використовується. Доступ до неї обмежений фізично, що унеможливлює її використання. Приміщення опечатано, втім на печатках відсутня дата та підпис особи, що здійснювала цю процедуру. На момент огляду затриманих чи доставлених у відділенні не виявлено.

Кімната для проведення слідчих дій та кімната для спілкування з адвокатами на території установи відсутня. Спілкування затриманих та доставлених із захисниками відбуваються у кабінетах слідчих, що є порушенням права на приватність. Журнал інформування центрів з надання безоплатної правової допомоги у наявності.  Журнал реєстрації надання медичної допомоги особам, які утримуються в черговій частині у наявності, записи у ньому датовані поточним роком. Перевіркою наявної аптечки у черговій частині виявлена невідповідність ліків та засобів обов’язковому переліку.

Слід зазначити, що адміністрацією відділення докладаються зусилля щодо створення належних умов функціонування підрозділу. Зокрема, у будівлі проводиться поточний ремонт, щодо технічного стану та умов праці співробітників зауважень немає.

За результатами візиту буде підготовлено звіт, який разом із рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків буде надіслано, зокрема, до Головного управління Національної поліції в Одеській області.