Тернопільські хоспіси гостро потребують державної та волонтерської допомоги

16/06/2016 14:57

Такого висновку дійшли члени моніторингової групи, до якої увійшли працівники Департаменту з реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, регіональні координатори Уповноваженого взаємодії з громадськістю у Тернопільській та Івано-Франківській областях та громадські монітори.

Хоспіс – це особливе місце, де люди перебувають в останні дні свого життя. Головна мета такого закладу – забезпечити максимально можливу якість життя хворих шляхом запобігання та полегшення страждань, кваліфікованого медичного догляду фахівцями, які одержали спеціальну підготовку з надання паліативної допомоги. За словами головного лікаря новоствореного Тернопільського обласного хоспісу, ставлення держави до створення таких закладів є показником зрілості суспільства.

 Монітори переконалися, що перші організаційні кроки в установі зроблено: облаштовано палати, персонал пройшов спеціальне навчання, розроблена проектна документація, отримано відповідну ліцензію. Але цього недостатньо для надання якісної паліативної допомоги пацієнтам в умовах сьогодення. На здійснення капітального ремонту будівлі кошти не передбачені, а без нього створити належні умови для перебування невиліковно хворих неможливо. Будівля хоспісу розташована у колишньому протитуберкульозному диспансері, побудованому майже 300 років тому. На весь другий поверх, на якому передбачається обслуговувати 30 пацієнтів, є лише один унітаз і санітарна кімната. Круті сходи не дозволять пацієнтам без сторонньої допомоги дістатися мальовничого парку на території лікарні.

Побачене дозволило моніторам зробити висновок, що керівництво обласної державної адміністрації зарано відрапортувало про створення нового медичного закладу для надання паліативної допомоги населенню області.

У Тернопільській лікарні швидкої допомоги облаштовано 6 хоспісних ліжок. Відділення створювали за власною ініціативою, вивчаючи досвід європейських країн. Під час моніторингового візиту здійснювався капітальний ремонт в палатах за фінансової підтримки благодійних організацій. Однак, за словами головного лікаря,  існують системні проблеми, які потрібно вирішувати на державному рівні:  це відсутність розуміння самого поняття «хоспіс», брак знань про медичний і психологічний супровід хворих і членів їх родин. Штатні росписи не передбачають посаду лікаря-реабілітолога, лікаря з надання хоспісної допомоги. Є гостра потреба у збільшенні видатків на утримання паліативних хворих, що дасть можливість для придбання необхідних знеболювальних препаратів.

За результатами візитів будуть підготовлені акти реагування Уповноваженого до Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства соціальної політики України та керівництва обласної державної адміністрації.