Сьогодні - Міжнародний день боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту

19/06/2019 09:21

Саме 19 червня 2015 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, яка проголошувала 19 червня кожного року Міжнародним днем боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту.

Передувало цьому прийняття 19 червня 2008 року резолюції Радбезу ООН, в якій вимагалося негайне і повне припинення всіма сторонами в збройному конфлікті всіх актів сексуального насильства по відношенню до цивільного населення.

Сьогодні жертвами сексуального насильства дедалі частіше стають мирні мешканці з числа найбільш незахищених категорій, а саме жінки та діти. Сексуальне насильство в умовах конфлікту залишається непомітним, бо жертви бояться про нього розповідати. Замовчування проблеми ще не означає її відсутність. Це злочин проти людяності та розглядається як спосіб катувань.

Однією з найбільш гострих соціальних проблем як в Україні, так і в усьому світі є пошук дієвого механізму захисту громадян від сексуального насильства над жінками та дітьми.

Особи, які пережили сексуальне насильство в контексті конфлікту в Україні, часто позбавлені доступу до правосуддя, належних послуг і психологічної підтримки, що призводить до їх вторинної віктимізації. Проблемою є також обмеженість можливостей в отриманні постраждалими від різних видів насильства соціальної, медичної, психологічної та інших видів допомоги за місцем їх проживання, в силу відсутності або слабкості такої інфраструктури.

Це комплексна проблема, яка потребує спільних та скоординованих зусиль спеціалістів різної фахової спрямованості та вимагає пильної уваги з боку держави, адже вона не рідко може загрожувати життю жінок, дітей чи навіть стати  причиною їх смерті.

Держава зобов’язана приймати всю відповідальність за злочини проти статевої свободи своїх громадян. Вкрай важливо забезпечити ефективне розслідування правоохоронними органами усіх повідомлень про порушення і зловживання правами людини, у тому числі сексуальне насильство, та кримінальне переслідування винних у національних судах.