А. Філіпішина взяла участь у круглому столі щодо проблем сексуального насильства над дітьми та пошуку правових механізмів боротьби з цим явищем

27/05/2019 18:24

Представник Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина взяла участь у круглому столі, присвяченому проблемі сексуального насильства над дітьми та пошуку правових механізмів боротьби з цим явищем, який проходив у Комітеті з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Верховної Ради України.

На заході обговорювались питання вразливості дітей та їхньої недостатньої захищеності в рамках реалізації національного законодавства, а також відсутності законодавчо закріплених процедур превенції та захисту дитини від сексуального насильства.

Представник Уповноваженого звернула увагу присутніх на недосконалість збору статистичних даних. Зокрема, наразі відсутня офіційна інформація про кількість дітей, які стали жертвою сексуального насильства, а наявні дані не співпадають за інформацією різних відомств. Окрім того, надзвичайно низький рівень розкриття злочинів сексуального характеру, які вчиняються щодо дітей.

Також Аксана Філіпішина наголосила на тому, що до чинного процесуального законодавства не включені усі керівні принципи та міжнародні стандарти проведення опитування дитини.

Це, за її словами, призводить до того, що у більшості випадків співробітники правоохоронних органів нехтують вимогами щодо процедури допиту дитини.

«Діти, потерпілі від злочинів, вимушені проходити неодноразові допити, що лише сприяє травмування дитини. Допити проводяться найчастіше в приміщеннях правоохоронних органів. У той час як в суспільстві вже багато років обговорюється питання щодо необхідності проведення допитів у спеціально-обладнаних «зелених кімнатах». Проте, як свідчить досвід Уповноваженого, особи, які проводять допит потерпілої дитини, продовжують ставитись формально до вибору місця проведення допиту, не розуміють важливість даного питання», - зазначила Аксана Філіпішина.

Представник Уповноваженого повідомила, що під час проведення слідчих дій представниками правоохоронних органів часто не враховується думка дитини, оскільки слідчі не надають належної уваги показанням дитини саме через її вік. Це призводить до того, що більшість справ не надходять на розгляд суду і закривають на етапі слідства.

«Крім посилення відповідальності за злочини проти статевої недоторканості дитини нам вкрай необхідно запровадити періодичні національні дослідження задля розуміння масштабів насильства над дітьми. На превеликий жаль, сьогодні за державу в Україні це роблять міжнародні організації (ЮНІСЕФ, Рада Європи тощо). Крім того, дуже важливо навчити педагогів розпізнавати дитину як жертву насильства. Адже вихователь в садочку і вчитель у школі – це перші фахівці, з якими дитина стикається поза сімейним оточенням. Також, безумовно, мова йде і про навчання дітей та їхніх батьків», - резюмувала Аксана Філіпішина.